لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

بهبود سلامت کودکان با کاهش آلودگی هوا در لس‌آنجلس


پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اعلام کردند که با بهبود کیفیت هوای لس‌آنجلس و کاهش آلودگی هوا، وضعیت سلامتی کودکان نیز بهتر شده است. این گزارش نتیجه ۲۰ سال مطالعه تاثیر آلودگی هوا بر کودکان در ۵ منطقه شهر لوس‌آنجلس است.

جیمز گادرمن، نویسنده این گزارش گفت که هوای پاک‌تر موجب قوی شدن ریه کودکان شده است.

«این یک موفقیت است زیرا برغم افزایش ترافیک و فعالیت‌های اقتصادی، کیفیت هوای لس‌آنجلس بهتر شده است. این مطالعه نشان داده که به دلیل بهبود هوا ظرفیت و توانایی ریه کودکان نیز بهتر شده است».

بهبود کیفیت هوا نتیجه تدابیر دولت به منظور کاهش گاز‌های آلاینده از اتومبیل ها و کارخانه‌ها بود.

فرانک گیلیلند از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این باره گفت: «این یک تلاش هماهنگ شده برای کنترل منابع تولید آلودگی هوا در طولانی مدت بود. بهبود خودرو‌ها و منابع سوختی، گازوئیل با سولفور کم، موتورهای گازوئیلی بهتر در کامیون‌ها و مقررات بندری همه این‌ها موجب کاهش گازهای آلاینده و بهبود کیفیت هوا شد.»

در حالی که این مقررات موجب بهبود کیفیت هوا در لس‌آنجلس شده است شهروندان بسیاری از شهرهای چین و هند آلوده‌ترین هوا را تنفس می‌کنند .

ادوارد ایوال از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز گفت که ذرات آلاینده و گازهایی که ما از نظر سلامت در هوای کالیفرنیای جنوبی مطالعه کردیم شبیه همان ذرات و گازهایی است که در سایر نقاط جهان نیز وجود دارد. در نتیجه می‌توان انتظار داشت بهبود هوا در سایر نقاط جهان نیز به ارتقای سلامت بیشتر کودکان آن کشورها بیانجامد.

پژهشگران می گویند ثابت شده کنترل آلودگی هوا و بالا بردن کیفیت ان برای سلامت کودکان مفید است.

XS
SM
MD
LG