لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۳

بازاریان: مردم شب عید امسال، بیشتر تماشا می‌کنند تا خرید


این روزها اگر چه با نزدیک شدن به عید نوروز و با آغاز بزرگترین فصل خرید مردم، جوش و خروشی در مراکز خرید تهران مشاهده می‌شود، اما بسیاری از فروشندگان می‌گویند تعداد زیادی از مردم فقط برای تفریح، تماشا و قیمت گرفتن اجناس به بازار می‌آیند و نسبت به سال گذشته کمتر خرید می‌کنند.

از سوی دیگر علیرغم ادعای دولت، مبنی بر ثبات قیمتها، بر بهای کالاها افزوده شده است. همزمان، دولت روحانی قیمت برق را از اول اسفندماه ده درصد افزایش داده و می‌گوید که این امر فشار چندانی به مردم وارد نخواهد کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از فروشندگان بازار تهران نوشته است، در آستانه نوروز مراکز خرید از جمله بازار تهران، به عنوان بزرگترین مرکز خرید شهر، مملو از جمعیت است ولی بسیاری از فروشندگان بازار تهران گلایه می‌کنند که امسال مردم به اندازه حضورشان خرید نمی‌کنند.

برخی از تحلیلگران اقتصادی دلیل کاهش خرید نوروزی را گرانی اجناس و کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرده‌‌اند.

در همین خصوص دکتر احمد علوی استاد اقتصاد دانشگاه در سوئد نیز می‌گوید اقتصاد ایران بسته است و مشکل ساختاری دارد و تا زمانیکه شرکتهای ایرانی نتوانند در یک اقتصاد باز تولیدات خود را در بازارهای جهانی عرضه کنند، مشکل تورم حل نخواهد شد.

در حالیکه در روزهای پایانی سال ۹۳ آقای روحانی تلاش کرده است تا مردم رشد اقتصادی، تورم صفر درصدی کشور در ماه گذشته و ثبات قیمت‌ها را در فصل خرید نوروز باور کنند، ولی به گفته بعضی از رسانه‌ها، مردم هیچ نشانه‌ای از رشد اقتصادی، ثبات قیمت‌ها، کاهش نرخ بیکاری، افزایش قدرت خرید و بهبود وضع زندگی‌شان احساس نمی‌کنند.

به گفته حسین صمصامی، سرپرست وزارت اقتصاد و دارائی در دولت احمدی‌نژاد، مردم به ادعای اخیر رئیس جمهوری، که با ارائه آمار و ارقام جدیدی، نرخ تورم در ماه گذشته را صفر اعلام کرد، میخندند.

دولت آقای روحانی با برپا کردن چهار مرکز خرید، به نام « نمایشگاه بهاره » در تهران، از نظارت بر قیمت‌ها و ثابت نگهداشتن آنها خبر میدهد، در حالیکه به عنوان نمونه، در بازار تهران قیمت خشکبار نسبت به ماه گذشته به شدت افزایش یافته و خبرگزاری مهر به نقل از فروشندگان مینویسد بادام درختی هر کیلو۵ تا ۶ هزار تومان، مغز فندوق تقریبا در هرکیلوگرم ۱۰ هزار تومان و فندق با پوست نیز در هرکیلوگرم بین ۴ تا ۵ هزار تومان نسبت به ماه پیش افزایش قیمت داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG