لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

آزادی رهبران جنبش سبز


چهار سال از زمانی که دولت ایران رهبران برجسته اپوزیسیون را دستگیر کرد و آنها را در بازداشت خانگی قرار داد می گذرد. جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت ایالات متحده «در محکوم ساختن ادامه بازداشت آنها و آزار خانواده هایشان به جامعه بین المللی می پیوندد و می خواهد بی درنگ آزاد شوند».

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، مقامات ارشد سابق، و نیز زهرا رهنورد همسر آقای موسوی و فعال حقوق فعال زنان، حامیان اصلی تظاهرات طرفداران دموکراسی پس از انتخابات ریاست جمهوری، جنبش سبز، بودند. آنها در ۱۴ فوریه ۲۰۱۱، پس از آن که مردم را به تظاهراتی به حمایت از اعتراضات بهار عربی فراخواندند، دستگیر شدند. فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی نیز بازداشت شد، اما مقامات ایران بعدا او را آزاد کردند.

سه رهبر اپوزیسیون به هیچ جرمی متهم و محاکمه نشده اند. بسیاری از دولت ها، ناظران حقوق بشر، و نهادهای سازمان ملل متحد، از جمله گروهی که به بازداشت های خودسرانه می پردازد، و گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران، آزادی تشکیل تجمعات صلحجویانه و انجمن، نبود احترام برای حقوق انسانی اساسی رهبران بازداشت شده اپوزیسیون را یادآور شده اند و خواسته اند از بازداشت خانگی آزاد شوند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت «قانون اساسی، قوانین ایران و تعهدات بین المللی آن، برخورداری شهروندان از حقوق انسانی و آزادی های اساسی را تصمین می کند و صراحت دارند که هیچکس نباید هدف دستگیری یا بازداشت خودسرانه قرار بگیرد.»

او گفت، «آمریکا بار دیگر از تمام دولت ها، از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارند و تمام کسانی که به دلیل باورهایشان زندانی شده اند، را آزاد کنند.»

XS
SM
MD
LG