لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

سفر بازدیدکنندگان موزه «سه بعدی» مانیل به درون آثار نقاشی


موزه سه بعدی در شهر مانیل، فیلیپین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

بازدیدکنندگان در بسیاری از موزه‌های جهان، با فاصله از آثار هنری، به تماشای آنها می‌پردازند، ولی در موزه سه بعدی مانیل، مردم به بخشی از آثار نقاشی تبدیل می‌شود.

موزه «هنر در جزیره»، بزرگترین موزه تعاملی فیلیپین است که ۲۰۰ اثر نقاشی در آن نگهداری می‌شوند. از معابد فراعنه، تا نقاشی «ستایش کار» اثر لیتون و «بچه‌ها» در نقاشی ون گوگ.

در یازده بخش مختلف این موزه، نسخه‌های سه بعدی معابد مصر، حیوانات و آثار هنری به معرض نمایش گذاشته شده است.

این موزه توانسته است بخش عمده‌ای از مردم عادی را به خود جلب کند. میا پکسون یک کارمند بانک است که یک روز مرخصی گرفته تا شوهر و دو فرزندش را به این موزه بیاورد.

او بخصوص این موزه را برای بچه‌ها جذاب می‌داند و می‌گوید «خیلی زیباست. آدم هیجان زده می‌شود. آثار متنوعی را اینجا بازسازی کرده‌اند. برای بچه‌ها هم تجربه خوبی است، چون جلوی نقاشی‌ها ژست‌های مختلف گرفتند.»

این موزه در ماه دسامبر ۲۰۱۴ افتتاح شد و آثار هنری آن را چهار گرافیست فیلیپینی و ۱۸ نقاش کره ای بازآفرینی کرده‌اند.

یک گردشگر آمریکایی به نام جوئل آئر با بیان این که پرسپکتیوهای متفاوت نقاشی‌ها، او را به حیرت انداخته است، می‌گوید «حیرت انگیز است. هم کیفیت خود اثر هنری حیرت انگیز است، و هم این که پرسپکتیوهای متفاوت و حضور فعال مردم در نقاشی‌ها را در نظر گرفته‌اند.»

بلیت کامبایا مسئول امور اجرایی موزه «هنر در جزیره» می‌گوید این موزه استثنایی سه بعدی مردم را تشویق می‌کند که بخشی از اثر هنری شوند؛ و نقاشی‌ها زمانی کامل می‌شوند که وارد آنها شوید و با آنها عکس بگیرید.

یک بازدیدکننده دیگر آمریکایی، بیش از هر چیز جنبه تفریحی موزه را می‌پسندد که با روحیه جدی و ساکت موزه‌های دیگر متفاوت است و می‌گوید «در موزه‌های دیگر باید خیلی جدی بود، اما اینجا می‌شود خل‌بازی درآورد، که به نظرم بیشتر می‌‌شود قدر هنر را شناخت. می توان با خیلی از آثار بزرگ هنری بازی کرد و از آن لذت برد.»

XS
SM
MD
LG