لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

بهای فروش نفت بشکه‌ای ۲ دلار افزایش یافت


قیمت نفت خام برنت دریای شمال روز پنجشنبه هر بشکه بالای ۶۱ دلار معامله شد.

بازار آمریکا هنوز به این افزایش قیمت ۲ دلاری واکنشی نشان نداده است، اما تحلیلگران از افزایش تقاضا و ابهام در توافق هسته‌ای ایران به عنوان برخی از عوامل این افزایش قیمت یاد می‌کنند، هرچند برخی از کارشناسان بر این باور هستند که بازار نفت در حول و حوش قیمت جاری تا مدت‌ها ثبات خواهد داشت.

به گفته تحلیلگران، افزایش دو دلار در هر بشکه مسائل نفت دلایل متعدد دیگری نیز دارد؛ از جمله درگیری‌ها در لیبی و تصرف چند حوزه نفتی آن کشور توسط گروه وابسته به داعش، و شدت گرفتن درگیری‌ها میان شورشیان با ارتش از هم پاشیده شده دولت مرکزی.

تحلیلگران با اشاره به سخنان نماینده ایران درآژانس بین المللی انرژی اتمی، که گفته است هنوز توافقی در چشم انداز برنامه هسته‌ای وجود ندارد، می‌گویند بدین ترتیب در آینده نزدیک نفت ایران وارد بازارهای جهانی نخواهد شد.

اما در آمریکا فعالیت دست اندرکاران استخراج نفت شیل، که مدت کوتاهی به خاطر افت شدید قیمت‌ها و رسیدن آن به ۴۵ دلار در هر بشکه دچار افت شده بود، بار دیگر به تولید روی می‌آورند و دولت باراک اوباما و کنگره را تحت فشار گذاشته‌اند تا ممنوعیت صدور نفت خام آمریکا به بازارهای جهانی را لغو کنند.

با این همه مایکل هیوسان کارشناس نفت به خبرگزاری رویترز گفته است بازار نفت جهانی تا مدت‌ها حالت ثبات حول محور قیمت کنونی را حفظ خواهد کرد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی در سال گذشته با سیر نزولی روبرو بود و در ماه ژانویه، قیمت هر بشکه نفت تا ۴۵ دلار پائین آمد.

XS
SM
MD
LG