لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

محکومیت قتل رهبر اپوزیسیون روسیه در مسکو


بوریس نمتسوف، رهبر سیاسی اپوزیسیون روسیه، روز ۲۷ فوریه در خیابانی در مسکو در نزدیکی کاخ کرملین کشته شد. او که ۵۵ سال داشت و در دوره ریاست جمهوری بوریس یلتسین در دهه ۱۹۹۰ معاون اول نخست وزیر بود، یک روز پیش از برگزاری گردهمایی اعتراضی علیه دولت روسیه، به قتل رسید.

آمریکا قتل بی رحمانه نمتسوف را محکوم می کند و از دولت روسیه می خواهد تحقیقات فوری، بی طرفانه و شفاف در مورد شرایط این حادثه انجام دهد و مسئولان را به دست عدالت بسپارد.

پرزیدنت اوباما گفت «نمتسوف طرفدار خستگی ناپذیر استقرار دموکراسی در کشورش بود، و آنچه را تمام مردم می توانند داشته باشند، برای هموطنانش می خواست.» او همچنین با اقدامات تهاجمی روسیه در قبال اوکراین مخالف بود و پائیز گذشته تجمع عظیمی برای اعتراض به سیاست های ولادیمیر پوتین در آنجا برپا کرد.

نمتسوف در نقش های بسیار به کشورش خدمت کرد – در دولت فدرال، در پارلمان، به عنوان فرماندار نیژنی نووگراد، و نیز یک رهبری و فعال سیاسی. در هر پست، او می خواست روسیه را اصلاح کند و فضای آن را بگشاید، و مردم روسیه را قادر سازد نقش بیشتری در زندگی کشور خود داشته باشند.

پرزیدنت اوباما گفت «من در ملاقات با نمتسوف در مسکو در سال ۲۰۰۹، کوشش های شجاعانه و ایثار گری او در نبرد با فساد در کشور را تحسین کردم و آمادگی اش را برای درمیان گذاشتن نظریاتش با من ستودم. ما به خانواده نمتسوف و مردم روسیه، که یکی از سرسخت ترین مدافعان حقوق بشر را از دست دادند، صمیمانه تسلیت می گوئیم.»

بوریس نمتسوف زندگی خود را وقف پیشبرد دموکراسی، کامیابی و فضای باز در روسیه، و تقویت مناسبات بین روسیه و همسایگان و شریکانش، از حمله ایالات متحده آمریکا، کرد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «نبود او در روسیه و در سراسر جهان عمیقا احساس خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG