لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

چین بودجه نظامی خود را افزایش می دهد


بودجه دفاعی چین در سال۲۰۱۵ با افزایشی ده درصدی به ۱۴۵میلیارد دلار بالغ خواهد شد. این پنجمین سال پیاپی است که چین بودجه دفاعی خود را افزایش می دهد.

آمریکا و متحدانش چین را متهم می کنند برای قدرت نمایی در برابر همسایگانی که با آنها بر سر مالکیت بخش هایی از دریای جنوب چین اختلاف دارد، اقدام به افزایش بودجه دفاعی و توسعه قابلیت های نظامی اش می کند.

پکن اما این ادعا را رد می کند و افزایش بودجه دفاعی را صرفا در راستای نوسازی تجهیزات برخوردار از قابلیت های دفاعی و تامین خدمات برای ارتش دو میلیون و سیصد هزار نفری اش تعریف می کند.

یک مقام نظامی در پکن گفت: «در مقایسه با دیگر قدرت های جهان، چین برای مدرنیزه کردن ارتش خود مسیر دشوارتری طی میکند، چون ما در زمینه توسعه تجهیزات نظامی مان بطور خودکفا عمل می کنیم. ما همچنین نیاز داریم حوزه لجیستک پرسنل نظامی مان را بهتر کنیم . ارتش چین برپایه سیاست دفاع ملی اش ماهیت دفاعی دارد، دقیقا همانطوری که در قانون اساسی ذکر شده است.»

توضیحات پکن اما هنوز نتوانسته است همسایه های چین را قانع کند. ژاپن بودجه دفاعی اش را در سال جاری با افزایشی معادل دو و هشت دهم درصد، به میزان بی سابقه ۴۲ میلیارد دلار رسانده است.بودجه دفاعی هند نیز برای سال ۲۰۱۵، چهل میلیارد دلار اعلام شده است، که معرف افزایشی یازده درصدی است.

XS
SM
MD
LG