لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۰

معاون وزیر ارتباطات: از شرکت‌های بزرگ اینترنتی دعوت کردیم به بازار ایران بیایند


نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری

معاون وزیر ارتباطات ایران گفت که ایران از شرکت‌های بزرگ اینترنتی دنیا نظیر گوگل دعوت کرده است تا سرویس خود را در داخل بازار ایران ارائه کنند.

نصرالله جهانگرد روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفت: آمادگی داریم با تمام کسانی که در بازار جهانی هستند و می‌خواهند در ایران سرویس ارائه کنند، مذاکره کنیم تا با پذیرش شرایط فرهنگی ایران داخل بازار ایران سرویس ارایه کنند.

به نوشته این خبرگزاری، آقای جهانگرد پیشتر نیز اعلام کرده بود که رایزنی‌هایی با شرکت‌های بزرگ اینترنتی آمریکایی و اروپایی از جمله گوگل برای ایجاد یک نسخه از سرور این شرکت در ایران به منظور تسهیل دسترسی مردم، کاهش هزینه‌های دسترسی و حرکت در چارچوب قوانین ایران صورت گرفته است.

این مقام دولت ایران البته تایید کرده است که تحریم های بین المللی باعث شده است برخی از شرکت ها از مذاکره با ایران خودداری کنند.

او که ریاست سازمان فناوری اطلاعات ایران را نیز بر عهده دارد، با بیان اینکه برای شرکت‌ها اقتصادی‌تر است که به کاربران عمده خود نزدیکتر شوند، گفت: «آمادگی داریم امکاناتی که اکنون در ایران وجود دارد را به گوگل یا هر شرکت دیگری ارایه دهیم که از امکان ایران حتی برای سرویس‌دهی در منطقه استفاده کنند.

به گفته آقای جهانگرد، ایران به سرویس‌های آنان دخالتی نخواهد داشت اما تمایل دارد آنچه که در بازار ایران ارایه خواهند کرد طبق سیاست‌های ایران باشد.

سخنان معاون وزیر ارتباطات در حالیست که قوه قضاییه ایران طی یکسال گذشته دولت را برای فیلترینگ اینترنت تحت فشار گذاشته است. دولت نیز به تازگی نسخه‌‌ای از موتور جستجوی ایرانی را رونمایی کرده که تنها صفحه‌های منطبق با سیاست‌ها و قوانین جمهوری اسلامی ایران را به کاربران ارائه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG