لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

ادامه مذاکرات کری و ظریف در سویس


کری و ظریف در دیدار ۱۴ ژانویه در ژنو
کری و ظریف در دیدار ۱۴ ژانویه در ژنو

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و جواد ظریف همتای ایرانی اش هفته آینده در مونتروی سویس دیدار خواهند کرد. این دیدار ادامه گفتگوهای دو جانبه ایران و آمریکاست ، که رسیدن به توافقی جامع در مورد برنامه اتمی ایران را در دستور کار دارد.

در همین حال ،کترین رِی سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد مقامات بلند پایه ایران و شش قدرت جهانی نیز پنجشنه آینده، ۱۴ اسفند ماه ، در مونتروی سویس دیدار وگفتگو خواهند کرد.

او گفت « اتحادیه اروپا از گفتگوهایی که در حال حاضر و در جهت رسیدن به توافقی صلح آمیز با ایران در جریان است به وضوح حمایت می کند. گفتگوهای سیاسی هفته گذشته انجام شد و گفتگوهای بیشتری طی روزها و هفته های آینده انجام خواهد گرفت. روز ۵ مارس، مقامات ۵+۱ در مونتروی سویس دیدار خواهند داشت، و در حاشیه آن گفتگوهای دو جانبه و کارشناسی پیگیری می شود. همانطور که خانم موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم بار ها گفته است ما نباید این فرصت تاریخی برای دستیابی به توافق را از دست بدهیم.»

فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است ایران و کشورهای ۵+۱پس از ده سال بحث و گفتگو به دستیابی به توافق نزدیک شده اند.

آقای کری روز دوشنبه با سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در ژنو دیداری دارد، که گفتگو در باره برنامه اتمی ایران بخشی از آن است .

اقای کری، که فردا واشنگتن را به قصد این مذاکرات فشرده و نسبتا طولانی ترک می کند، در ژنو، در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز شرکت خواهد کرد .

XS
SM
MD
LG