لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۵۴

فیلمی با بازی همه ستاره های جهان سینما


اسکار هم به پایان رسید و برنده های امسال مشخص شدند، بدون شک این مراسم بزرگترین رویداد سینمایی جهان است، ضیافتی باشکوه با حضور ستاره های مشهور و چهره های معروف هنر هفتم که میلیونها بیننده در سراسر جهان دارد.

باید در نظر داشت که اسکار یک جشنواره سینمایی نیست که خیلی درباره ارزشهای هنری آن صحبت کرد، به قول یکی از نویسنده های سینمایی، اسکار یک مهمانی بزرگ و مجلل است برای تجلیل از دستاوردهای هالیوود، فرصتی است برای قدردانی از تلاشهای دست اندرکاران سینمای آمریکا و البته تبلیغ و معرفی محصولاتش.

البته منظورم این نیست که مثلا دستهایی در کار است و یا اهدای جوایز از سوی نهاد یا سازمانی مهندسی میشه، چون من به تز توطئه باور ندارم و البته چیزی هم بعنوان یک هالیوود واحد و هماهنگ وجود نداره که چنین جریانی را هدایت کنه. امروز هالیوود یک صنعت پولساز است که توسط شرکتهای فیلمسازی بزرگ و کوچک اداره میشه، شرکتهایی که تنها هدف آنها، کسب بازارهای تازه در گوشه و کنار جهان و فروش بیشتر در گیشه ها است.

برندگان جوایز اسکار با آرای اعضای آکادمی انتخاب می شوند، یعنی اعضای اصناف مختلف سینمایی در هر بخشی چهره ها و فیلمهای برگزیده را انتخاب می کنند. طبیعی است که اعضای آکادمی هنگام رأی دادن، ضمن توجه به ارزشهای هنری و یا ویژگیهای فنی، روابط حرفه ای و شخصی را هم در نظر می گیرند، ولی به صورت کلی موفقیت و اعتبار صنعت سینمای آمریکا را در نظر می گیرند و با توجه به شاخصهای متفاوتی که مطرح است، برنده ها را انتخاب می کنند.

خوشبختانه این شانس را داشتم که برای پوشش خبری مراسم اسکار دو بار به لس آنجلس سفر کنم، بار اول موقعی بود که اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم خارجی سال را برد و نخستین اسکار را نصیب سینمای ایران کرد، بار دوم هم زمانی بود که فیلم آرگو که به نوعی درباره ایران بود برنده شد و حسابی سر و صدا کرد، خلاصه اسکار به نوعی با ایران و ایرانی مرتبط بود، گذشته از اینکه ساعتهای طولانی کار کردم و خیلی خسته شدم، ولی حضور در این مراسم تجربه شیرینی بود و از شرکت در این مهمانی بزرگ سینمایی لذت بردم، حتمأ در آینده نزدیک بیشتر در این باره خواهم نوشت.

واقعیت این است که تماشای مراسم اسکار همیشه و در همه جا لذت بخش است، شوخی، طنز، رقص ، ساز و آواز و موسیقی، و البته بازیگران زیبا و خوش اندام و جذابی که یکی از جاذبه های مهم این مراسم هستند، به قول یکی از دوستان نویسنده، فیلمی است با بازی همه ستاره های جهان سینما...

XS
SM
MD
LG