لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

تفنگدار پیشین ارتش آمریکا به حبس ابد محکوم شد


تفنگدار پیشین ارتش آمریکا به حبس ابد محکوم شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

در آمریکا، هیات منصفه دادگاهی در ایالت تکزاس ، یک تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا را، که به اتهام شلیک منجر به مرگ دوست خود و یک عضو تک تیرانداز پیشین همین نیرو ، محاکمه می شد، مجرم شناخت و او را به حبس ابد، بدون امکان بخشودگی، محکوم کرد.

این محاکمه دو سال بطول انجامید، و از آنجا که یک فیلم سینمایی ساخته شده از ماجراهای دوران ماموریت این تک تیرانداز در عراق نیز امسال در ردیف نامزد های جایزه اسکار قرار گرفت، اذهان بسیاری را، نه تنها در آمریکا بلکه در کشورهای دیگر نیز به این محاکمه جلب کرد.

ادی ری راث در سال ۲۰۱۳ اعتراف کرده بود، کریس کایل و دوستش چد لیتلفیلد را با شلیک گلوله از فاصله نزدیک کشته است. محاکمه راث توجه بسیاری را به خود جلب کرد ، زیرا ، فیلم سینمایی مربوط به دوران ماموریت کریس کایل، تک تیرانداز یگان ویژه نیروی تفنگداران آمریکا در عراق، که بر اساس کتاب خاطرات وی ساخته شد، با فروشی ۳۰۰ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا، یکی از پرفروش ترین فیلم های سال ۲۰۱۴ و نامزد جایزه اسکار برای بهترین فیلم بود.

دادستانی ایالت تگزاس، محل زندگی کایل و لیتلفیلد ، تقاضای اعدام برای راث نکرده بودند. از این رو او به جبس ابد بدون امکان بخشودگی محکوم شد. وکیل راث بر پایه گواهی یکی از شهود که وی به بیماری شیزوفرنی ، یا روان گسیختگی دچار است ، خواهان تبرئه وی از اتهام قتل عمد شده بود، اما دادستانی تاکید می کرد ابتلای راث به هر گونه بیماری، این حقیقت را تغییر نخواهد داد که او هنگام قتل تحت تاثیر مشروبات الکلی و مواد مخدر بود.

مادر لیتلفیلد پس از شنیدن حکم دادگاه گفت، خوشحال است که پس از دو سال انتظار، راث به اشد مجازات محکوم شده است.

کایل و لیتلفیلد دو سال پیش راث را که به گفته مادرش ، دچار اختلال تنش زای پس از وقایع جنگی در عراق و زمین لرزه در هائیتی شده بود ، برای تمرین تیراندازی با خود برده بودند. دادستانی می گوید ، راث پس از ۴۵ دقیقه به خانه خواهرش رفت و به او گفت، هر دوی آن ها را با شلیک گلوله کشته است.

XS
SM
MD
LG