لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

مذاکرات آمریکا و ایران در هفته آتی ادامه خواهد یافت


در ساعات پایانی روز سه‌شنبه ۲۴ مارس -پنجم اسفندماه- جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد، روز شنبه بیست و هشتم مارس -نهم اسفندماه- برای دیدار وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، واشنگتن را ترک خواهد کرد و پس از آن در هفته پیش رو در ملاقات با تیم مذاکره کننده ایرانی به مذاکرات هسته‌ای ادامه می‌دهد.

بنابر اعلام رویترز، آقای کری در ملاقات با وزیر امور خارجه روسیه به موضوعات مرتبط با سوریه و برخی موارد دیگر خواهد پرداخت. وی همچنین بنا دارد در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز شرکت کند اما ادامه هفته آتی را به نشست با تیم مذاکره کننده ایرانی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چهارچوب مذاکرات ایران و کشورهای موسوم به ۱+۵ خواهد پرداخت.

این درست در حالی است گفتگوهای فشرده هسته‌ای برای اولین بار با حضور وزیر انرژی ایالات متحده و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به همراه وزرای امور خارجه هردو کشور در روزهای تعطیلی پایان هفته‌ای گذشته به مدت سه روز به طور فشرده دنبال شد.

علی‌رغم این که برخی از رسانه‌ها دیدار وزیر انرژی آمریکا و رییس سازمان انرژی اتمی ایران را نشانه گشایش در مذاکرات ارزیابی کرده بودند، اما وزیر امور خارجه آمریکا با رد این موضوع اعلام کرد حضور این دو به منزله حضور دو کارشناس فنی برای بررسی دقیق تر موضوعات است.

در طول روزهای گذشته مذاکرات پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام پذیرفت. به نحوی که خبرنگاران حتی امکان ورود به ساختمان هتل را نداشتند. طرفین از ذکر جزییات دقیق این مذاکرات خودداری کردند اما تاکید کردند که مذاکرات نتایج مناسبی به دنبال داشته است.

این در شرایطی است که هنوز محل برگزاری نشست بعدی توسط طرفین به طور رسمی اعلام نشده است اما یک خبرگزاری غیر دولتی داخل ایران اعلام کرده است که محل مذاکرات بعدی در شهر لوزان سوییس خواهد بود. ​

پیش از این در روز جمعه باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده طی اظهاراتی اعلام کرده بود در صورتی که مذاکرات در مرحله توافق جامع سیاسی ،که ضرب العجل آن تا پایان ماه مارس است، به نتیجه مناسب نرسد، آمریکا از دور مذاکرات خارج خواهد شد. ​

روز سه شنبه، عباس عراقچی طی ملاقاتی که با یوکیو‌ آمانو داشت بر ادامه همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای تاکید کرد و اعلام داشت ایران آمادگی دارد تا همکاری اش را با این آژانس ادامه دهد.

از سوی دیگر در حالی که بخش مهمی از مذاکرات موضوع اثبات صلح‌‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، سازمان امنیت اسرائیل، موساد، طی اظهاراتی اعلام کرده است که در طول سال‌ها با کمک سازمان امنیت آفریقای جنوبی فعالیت‌های اتمی ایران را زیر نظر داشته و این کشور فعالیت ويژه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای نداشته است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو در ابتدای ماه مارس برای سخنرانی در کنگره آمریکا با هدف روشن‌کردن اهداف اتمی ایران ،برغم مخالفت رییس جمهوری ایالات متحده با این سفر، راهی واشنگتن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG