لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

جان کری: صبر داشته باشید، هنوز توافقی با ایران وجود ندارد


جان کری: صبر داشته باشید، هنوز توافقی با ایران وجود ندارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا پیش از ظهر سه‌شنبه روز آمریکا برای بررسی بودجه لازم برای برنامه‌های وزارت خارجه در ارتباط با عملیات خارجی آن وزارتخانه جلسه تشکیل داد، و وزیر خارجه ایالات متحده در بخشی از سخنان خود در آن نشست گفت هنوز نمی‌دانیم دیپلماسی با ایران چه نتیجه‌ای به بار خواهد آورد.

جان کری در نشست کمیته فرعی تخصیص بودجه سنا از مشکلاتی که وزارت خارجه در ارتباط با کمبود بودجه برای اجرای عملیات خارجی با آن روبرو است، به قانونگذاران سنا گفت ما کشور بزرگی هستیم که باید متناسب با آن عمل کنیم و اجرای برنامه های پرهزینه و عظیم ازمبارزه با تروریسم گرفته تا منع گسترش تسلیحاتی را نمی توان ارزان تمام کرد.

جان کری در مطالب خود در ارتباط با مذاکرات اتمی با ایران با دعوت همه به شکیبایی قویا تکرار کرد که سیاست آمریکا آن است که تهران به سلاح اتمی دست پیدا نکند و در ادامه افزود «هر کسی که اینجا و آنجا بگوید از توافق راضی نیست، نمی داند توافق چیست. هنوز توافقی وجود ندارد و من هشدار می‌دهم که صبر کنند، ببینند این مذاکرات چه نتیجه‌ای حاصل می‌کند.»

آقای کری با بیان این که سعی کرده‌ایم بدانیم آیا دیپلماسی با ایران نتیجه بخش هست یا خیر، افزود «ما از سال ۲۰۱۳ سعی کرده‌ایم ببینیم آیا می‌توان از طریق دیپلماسی به این هدف رسید یا نه. هنوز نمی‌دانیم، ولی دیپلماسی مؤثرترین راه حل این مشکل است و ما طی هفته‌ها و ماه‌های آینده این را ثابت خواهیم کرد.»

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که انتظار داریم بزودی روشن شود آیا ایران مایل است یک طرح قابل تایید اتمی را بپذیرد یا خیر.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد تاثیر کمبود بودجه در اجرای سیاست خارجی آمریکا گفت «این کمیته آگاه است که بودجه‌ای را که ما برای کل برنامه‌های سیاست خارجی اختصاص می‌دهیم، از مبارزه با تروریسم گرفته تا منع گسترش تسلیحاتی، تا کارهای کنسولی و سفارتخانه‌ها، تنها یک درصد بودجه فدرال را تشکیل می‌دهد، و اغراق نیست اگر بگوییم که آن یک درصد احتمالا بر ۵۰ درصد آنچه تاریخ در مورد این دوره خواهد نوشت تاثیر دارد.»

جان کری، سپس بعد ازظهر سه‌شنبه در نشست دیگری در کمیته روابط خارجی سنا در ارتباط با بودجه این وزارتخانه شرکت کرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG