لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

نتانیاهو یا هرتزاگ؟


زیپی لیونی و اسحاق هرتزاگ (چپ)
زیپی لیونی و اسحاق هرتزاگ (چپ)

از موضع و گفته های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران، برنامه و مذاکرات هسته ای آنکشور، حمایتش از حزب الله لبنان و حماس فلسطینیها مطلع هستید.
الان، آقای نتانیاهو در مبارزه انتخاباتی برای حفظ سمتش هست. رقیب او اسحاق هرتزاگ ۵۴ ساله است. هرتزاگ رهبر حزب کارگر و رهبر جناح اپوزیسیون در دولت کنونی هست. زیپی لیونی، وزیر دادگستری سابق نتانیاهو یار انتخاباتی هرتزاگ هست. انتخابات عمومی اسرائیل ۲۶ اسفند برگزار میشود.
تفاوتهایی میان دیدگاه هرتزاگ با نتانیاهو وجود دارد...حداقل در مورد ایران. نتانیاهو معتقدست ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل هست... هرتزاگ شنبه در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته بود "ایران تهدید بزرگی هست... و همین کافیست". یکشنبه نتانیاهو پاتک زد که هرتزاگ به تلاشهای او برای جلوگیری از اتمی شدن ایران آسیب میرساند. هرتزاگ با نتانیاهو موافقست که ایرانی اتمی بسیار خطرناک است و باید جلوی آن گرفته شود، هیچ رهبر اسرائیلی ایران اتمی را نخواهد پذیرفت، و برای او "همه گزینه ها روی میز هستند". در عین حال، هرتزاگ میگوید به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعتماد دارد و مطمئن است که به "توافقی خوب" با ایران خواهد رسید. نتانیاهو نگرانست که آمریکا "توافقی بد" با ایران بکند. هرتزاگ میگوید باید "توافق بد" را تعریف کرد.
هرتزاگ ضمناً مخالف سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکاست...سخنرانی که به دعوت رئیس مجلس و بدون اطلاع کاخ سفید برنامه ریزی شد. او میگوید با اینکه هیچ اختلاف نظری نمیتواند رابطه آمریکا و اسرائیل را از بین ببرد، نباید تصمیم سیاسی گرفت و فقط طرف یک حزب را گرفت.
رقابتی تگاتنگ اکنون میان بنیامین نتانیاهو و اسحاق هرتزاگ در این انتخابات در جریانست.
در یک رأی گیری در یک دبیرستان، هرتزاگ پیروز از آب درآمد. چندین بار در گذشته ، نتیجه انتخابات با نتیجه رأی گیری غیر رسمی در آن دبیرستان یکی بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG