لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

سالگرد اعتراضات ضد دولت یانوکویچ در اوکراین


سالگرد اعتراضات ضد دولت یانوکویچ در اوکراین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

یک سال از تظاهرات ضد دولتی در کیف پایتخت اوکراین می‌گذرد. تظاهراتی که موجب برخورد پلیس با تظاهرکنندگان، کشته شدن بیش از صد نفر، و سرانجام فرار ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری وقت آن کشور به روسیه شد.

برغم تغییر دولت هنوز کسی پاسخگوی کشته شدن معترضان نیست و خانواده این قربانیان شک دارند که عدالت در مورد عزیزانشان اجرا شود.

رومن گوروک ۱۹ ساله یکی از کسانی است که در تظاهرات سال گذشته کشته شد. او بسیار خانواده دوست و طرفدار نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا بود. هنگامی که تلاش می‌کرد به تظاهرکنندگان غیرمسلح کمک کند، از ناحیه سر هدف گلوله یک تک تیرانداز قرار گرفت.

او یکی از صدها نفری است که در تظاهرات سال گذشته کشته شدند و هنوز کسی مسئول آن شناخته نشده و پاسخگو نبوده است.

مادر رومن می‌گوید او مطمئن نیست عدالت در این مورد اجرا شود. حس می‌کند می‌خواهند مساله را کش بدهند. چون بعد از یک سال مقصرها دیگر در اوکراین نیستند. همه شواهد از بین رفته و چیزی باقی نمانده است.

اما ویکتور شاوکین دادستان کل جدید اوکراین تعهد کرده متخلفان را مجازات کند و می‌گوید تمام کسانی که مقصر بودند بدون شک پاسخگو خواهند بود.

ایگور چرنتسکی که مسئول امنیتی تظاهرکنندگان بود سال گذشته هدف تیراندازی قرار گرفت و گلوله به پایش اصابت کرد. می‌گوید او و گروهش برای دفاع از خود مسلح بودند.

ایگور، که به جمع‌آوری پول برای ارتش اوکراین کمک می‌کند، می‌گوید به محض این که نیاز به چوب زیر بغل نداشته باشد، برای مقابله با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه به شرق اوکراین می‌رود.

در حالی که در شهر کیف آرامش برقرار است، اما ساکنان پایتخت که خشونت را تجربه کرده‌ اند همچنان نگران هم‌میهنان خود در مناطق شرقی کشور هستند.

XS
SM
MD
LG