لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

پیوستن داوطلبان خارجی به گروه‌های عراقی برای مبارزه با داعش


عکس آرشیوی از مواضع گروهی از پیشمرگه های کرد عراق در نبرد علیه گروه داعش در حومه موصل - ژانویه ۲۰۱۵
عکس آرشیوی از مواضع گروهی از پیشمرگه های کرد عراق در نبرد علیه گروه داعش در حومه موصل - ژانویه ۲۰۱۵

در حالی که هزاران نفر از کشور‌های غربی و خاورمیانه به عراق و سوریه رفته‌اند تا در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بجنگند، برخی نیز هستند که به آن منطقه سفر کرده‌اند تا برای مبارزه علیه آن گروه افراطی، به پیشمرگه‌ها و شبه‌نظامیان مسیحی بپیوندند.

گروه شبه‌نظامی «دوئخ ناوشا» که به زبان باستانی «آرامی» به معنی «فداکاری» است، یک گروه کوچک مسیحی است که در دهوک عراق مستقر بوده و در کنار پیشمرگه‌های کرد علیه داعش مبارزه می‌کند. اعضای این گروه تلاش می‌کنند امنیت را به ویژه، در روستاهای مسیحی‌نشین خط اول جبهه حفظ کنند.

جوان ۲۸ ساله آمریکایی که قبلا در عراق خدمت کرده بود و اکنون به آن کشور بازگشته است، می‌گوید مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی، جنگ بین «خوب و شر» است.

«برت» پس از بازگشت به عراق به شبه نظامیان مسیحی پیوسته است. او می‌گوید «ما می خواهیم امنیت این مردم را حفظ کنیم. البته آنها نگران هستند، اما می‌توانند سر کار بروند و زندگی مناسبی داشته باشند، و بدانند که ما برای حفاظت آنها اینجا هستیم. می‌خواهیم مطمئن باشیم که زنگ‌های کلیسا همچنان به صدا در می‌آید. تلاش می‌کنیم چند شهر را هم از داعش بگیریم.»

اسکات آمریکایی، رزمنده دیگری که به تازگی برای جنگ علیه داعش به عراق آمده، می‌گوید «من به کردستان آمده‌ام تا به مردم کمک کنم؛ به کسانی که برای بردگی فروخته می‌شوند و مسیحیانی که بی خانمان می‌شوند؛ به هرکسی که نیاز به کمک دارد، بدون در نظر گرفتن مذهبش.»

پیشمرگه‌های کرد به او، که مهندس نرم افزار است، و برخی دیگر از این داوطلبان، هنوز اجازه جنگ در خط مقدم جبهه را نداده‌اند.

اسکات پس از دیدن فیلم‌های رفتار پیکارجویان داعش با اقلیت ایزدی و مبارزه پیشمرگه‌های کرد در کوبانی، تصمیم گرفت به عراق سفر کند.

این افراد ممکن است انگیزه‌های مختلفی برای جنگ با گروه افراطی دولت اسلامی داشته باشند، ولی آنگونه که خود می‌گویند همگی در یک باور مشترک هستند: «گروه دولت اسلامی تهدیدی برای بشریت است.»

اندرو، یک رزمنده خارجی دیگر، با بیان این که خیلی نگران آنچه داعش می‌تواند بر سر او بیاورد نیست، می‌گوید «من فقط یک نفر هستم، ولی به اینجا آمده‌ام تا به هر قیمتی از بی‌گناهان دفاع کنم. این ناشی از احترام من به این مردم است. به نظر من تمام جوامع، از هر نژاد و دینی، باید با هم کار کنند تا داعش را که تهدید برای این بخش از جهان و اروپا و آمریکاست شکست بدهند.»

به گفته اندرو «این یک مشکل جهانی است و ما همه باید در مبارزه با داعش دست به دست دهیم.»

در این بین تنها یک زن در میان رزمندگان داوطلب خارجی گروه «دوئخ ناوشا» دیده می‌شود. او می‌گوید زنان رزمنده پیشمرگه کرد الهام‌بخش او بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG