لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

واکنش فرانسه به دعوت نتانیاهو از یهودیان اروپا برای مهاجرت به اسرائیل


واکنش فرانسه به دعوت نتانیاهو از یهودیان اروپا برای مهاجرت به اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

رئیس جمهوری و نخست وزیر فرانسه، روز دوشنبه به دعوت نخست وزیر اسراییل از یهودیان اروپا برای مهاجرت به اسرائیل، واکنش نشان دادند.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه و پس از انتشار خبر حمله‌ به یک کنیسه در کپنهاگ پایتخت دانمارک، بار دیگر از یهودیان اروپا دعوت کرد که به اسراییل مهاجرت کنند. وی پیشتر و پس از حمله به یک فروشگاه مواد غذایی یهودی در پاریس نیز چنین درخواستی را از یهودیان فرانسه کرده بود.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به این اظهارات آقای نتانیاهو گفت «یهودیان در اروپا و بطور خاص در فرانسه جایگاه خودشان را دارند. وظیفه ماست که به همه‌ یهودیان و به طور کلی به همه شهروندان، برای امنیت و احترام و به رسمیت شناختن آنها اطمینان بدهیم».

یک روز پس از حتک حرمت یک گورستان یهودی در منطقه سار یونیون، رئیس‌جمهور فرانسه ضمن مخاطب قرار دادن یهودیان که به گفته‌ او «قرن‌هاست در فرانسه حضور دارند و در جریان جنگ جهانی دوم متحمل جنایات وحشت‌باری شدند،» گفت «فرانسه برای یهودیانی که در آن زندگی می‌کنند احترام ویژه‌ای قائل است؛ به مانند احترامی که برای همه‌ شهروندانش دارد. این اعمال به هیچ عنوان بدون واکنش نخواهند ماند.»

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه نیز صبح روز دشنبه در مصاحبه با شبکه رادیویی «آر ت ال» ضمن ابراز تاسف از اظهارات نخست وزیر اسرائیل و با اشاره به انتخابات پیش رو در اسراییل گفت «تنها به این دلیل که در زمان تبلیغات انتخاباتی هستیم، نمی‌توانیم به خودمان اجازه دهیم که هر سخنی را به زبان بیاوریم» .

آقای والس در ادامه تاکید کرد که «جای فرانسویان یهودی، در فرانسه است».

نخست وزیر فرانسه همچنین خطاب به جامعه یهودی فرانسه گفت «فرانسه مانند شما زخمی است. فرانسه رفتن شما را نمی‌خواهد. فرانسه بار دیگر عشق و پشتیبانی و همبستگی‌اش را به شما اعلام می‌کند. این عشق بسیار قوی‌تر از این اعمال ناشی از نفرت است».

XS
SM
MD
LG