لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

لزوم اتحاد برای شکست دادن تروریسم


ماهیت تهدید تروریستی طی چند سال گذشته متحول شده است. در حالی که تهدید القاعده با ساختار فرماندهی تروریستی مرکزی آن، بیشتر در نتیجه ضایعاتی که به رهبری آش وارد آمده کمرنگ شده، اما گروه های افراطی خشن دیگری سر برآورده اند. گروه هایی که در مکان هایی مانند سوریه، یمن، لیبی، عراق و سومالی فعال شده اند، اکثرا محلی هستند، اما برخی منابع غرب در اروپا و آمریکا را تهدید می کنند، و ما این نگرانی های امنیتی را بسیار جدی می گیریم.

اخیرا، نمایانترین مظهر تروریسم در غرب در محتوای باصطلاح «حملات یک گرگ مهاجم تنها» - آن گونه که در مورد ترورهای تروریستی در دفتر نشریه فرانسوی ارلی ابدو دیدیم - ظاهر شد.

تینا کایدنوو، سفیر سیار آمریکا و هماهنگ کننده فعالیت های ضد تروریستی، گفت جامعه بین المللی فقط با کار با یکدیگر می تواند با چنین گروه هایی مقابله کند و موفق شود. برای مثال، داعش را در نظر بگیرند. « ما برا ی ساختن یک ائتلاف کارآمد ضد داعش کار کردیم، زیرا جنگ با آن کاری نیست که آمریکا بتواند به تنهایی انجام دهد یا دنبال کند. بیش از ۶۰ شریک به این کوشش، که هدف های چندجانبه دارد، کمک می کنند.». خانم کایدنو گفت هدف ها نه تنها متوقف ساختن پیشروی داعش، بلکه مختل کردن منابع مالی آن، و مقابله با پیام داعش و کاهش جاذبه آن را شامل می شود.

آمریکا بر این باور است که یک رویکرد موفقیت آمیز برای برخورد با تروریسم باید پیرامون مشارکت ها متحول شود. مشارکت مؤثر، به معنای شناسایی بازیگران دولتی، غیردولتی و چندجانبه در خارج است که می تواند در جنگ علیه انعطاف پذیرترین تهدید های تروریستی که در برابر جامعه بین المللی قرار دارد، تفاوتی عمده را موجب شود. شریکان توانائی هائی های گوناگون دارند، با اراده سیاسی متفاوت، بنابراین پروراندن آنها نه فقط تعامل دیپلماتیک است، بلکه همچنین به این معنا است که به کار با آنها برای فراهم آوردن مهارت های تکنیکی و عملیاتی جهت مقابله با تروریسم در داخل مرزهایشان و ورای آن نیاز است.

سفیر سیار آمریکا گفت « تهدیدها جدی و دور دست هستند، و ایجاد مشارکت ها و ترکیبات نهادی که برای مقابله با آنها لازم است، وقت و کوشش قابل ملاحظه ای را ایجاب خواهد کرد. با این حال، ما بر این باوریم که کاراترین و معقول ترین کوشش برای پاسخگویی به چالشی پیچیده و بادوام است.»

XS
SM
MD
LG