لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

خشم و اندوه از قتل سه دانشجوی مسلمان در شرق آمریکا


مراسم یادبود سه دانشجوی مسلمان در کارولینای شمالی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

هزاران نفر از مردم آمریکا اواخر روز چهارشنبه با تجمع در محوطه دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، یاد سه قربانی جوان فاجعه روز سه شنبه را گرامی داشتند.

مراسم یادبودی برای ضیاء شادی برکات، دانشجوی ۲۳ ساله رشته دندانپزشکی، همسر ۲۱ساله اش یوسر ابوصالحه و خواهرزنش رزان ابوصالحه ۱۹ ساله با شرکت هزاران تن از دوستان، بستگان، هم دانشگاهیان، استادان و ساکنان شهر چپل هیل که حادثه در آنجا رخ داد برگزار شد.

کرگ استفان هیکس، لحظاتی پس از قتل سه دانشجو خود را به پلیس تسلیم کرد و روز چهارشنبه با حضور در دادگاه به قتل عمد متهم شد.

خانواده ابوصالحه و هیکس در همسایگی یکدیگر در مجتمعی در نزدیکی دانشگاه کارولینای شمالی زندگی می کردند و به گفته پلیس اختلاف عمده ای بر سر پارکینگ مقابل ساختمان داشته اند.

محمد ابوصالحه، پدر یوسر و رزان اما می گوید قتل با انگیزه نفرت انجام شده و به دعوای پارکینگ ربطی نداشته است «به من می گفت، پدر فکر می کنم او واقعا از ما متنفره؛ از قیافه ما، از لباس پوشیدن ما.»

به گفته محمد ابوصالحه، کرگ استفان هیکس چند بار هم در حالیکه اسلحه به کمرش بسته بود با دختر و دامادش دعوا کرده است. همسر قاتل اما می گوید تنفر مذهبی به هیچ وجه انگیزه این تراژدی نبوده است «این حادثه هیچ ربطی به مذهب یا باورهای دینی قربانیان ندارد.»

با این حال بسیاری از جمله شورای روابط مسلمانان آمریکا خواهان تحقیق پلیس درمورد احتمال ارتکاب قتل با انگیزه نفرت شده اند.

این کشتار با هر انگیزه ای که باشد سبب خشم بسیاری شده است.

ضیاء شادی برکات و یوسر ابوصالحه به تازگی ازدواج کرده بودند. هر دو قرار بود دندانپزشک شوند. ضیاء دانشجوی سال دوم بود و یوسر قرار بود از پاییز وارد رشته دندانپزشکی شود.

ضیاء شادی برکات با موسسه خیریه ای همکاری می کرد که خدمات و لوازم بهداشت دندان در اختیار قشر فقیر قرار می داد و خود با هدف جمع آوری کمک های مالی برای سفر به ترکیه و کمک به آوارگان سوری، و ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی، یک کمپین راه اندازی کرده بود.

XS
SM
MD
LG