لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

تیم اسکی ایران به آمریکا نیآمد


وقتی خبر منتفی شدن سفر تیم اسکی ایران، به مسابقات قهرمانی ۲۰۱۵ جهان در کلرادو را شنیدم، خیلی ناراحت شدم که یکبار دیگر بچه های ورزشکار ایران به هر دلیلی از یک سفر ورزشی بازماندند.

یاد دوران ورزشکاری خودم افتادم که تمام امیدمان این بود که وقتی نوبت سفر خارج از کشور به میان میاد، اتفاقی نیافته که سفر کنسل بشود و قول و قرار سفرهای برون مرزی سر جاش بماند.

در حالیکه تیم ملی نوجوانان والیبال ایران در سال ۱۹۸۹ در دبی به مقام چهارم رسیده بود، سال بعد، سفر تیم ملی نوجوانان ایران به لیسبون پرتغال لغو شد و حسابی غصه خوردیم. یا زمانیکه آمریکا میزبان بازیهای ارتش های جهان، سیزم، بود، به ما گفتند تنها در صورت راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی۱۹۹۴ آمریکا، امکان سفر تیم والیبال ایران به ینگه دنیا امکان پذیر هست. اتفاقی که هرگز نیافتاد.

الان که خبر لغو شدن سفر تیم ملی اسکی ایران به آمریکا را مقایسه میکنم با آن زمان، و وقتی مسائل داخلی ورزش ایران را در کنار اتفاقات دهه های قبل قرار میدهم به نظر میرسد که هیچ چیز در ایران تغییر نکرده.

البته تصمیم رئیس جدید فدراسیون اسکی ایران، مبنی بر لغو سفر تیم پا به سن گذاشتهایران، در این مسابقات، در آستانه رقابتهای آسیایی، از نظر فنی قابل دفاع است. اسکی ایران، که با سیطره خانوادگی، سالهاست از مسیر پیشرفت خارج شده، قطعاً نیاز به یک خانه تکانی اساسی دارد. نفوذ امنیتی ها و غیر ورزشی ها به بهانه بومی بودن این ورزش، اسکی را برای بیش از سه دهه در شرایط نامطلوبی قرار داده است. فساد، پارتی بازی، رشوه، سند سازی و تغییر نتایج مسابقات و خریدن کاپ قهرمانی در سفرهای خارجی و قالب کردن آن به رسانه های داخلی، که آبروریزی آن به مجامع بین الملی هم رسیده به یک طرف، نامه ارسالی فدراسیون نوپای ناصر طالبی، برای عذرخواهی از فدراسیون جهانی ورزش های زمستانی، و غلطهای املایی این نامه اداری هم طرف دیگر.

البته ورزشکاران ایران، از قدیم الایام شاهد خیلی از این آبروریزی ها بودند و احتمالا خواهند بود.

گاهی فکر می کنم، سو استفاده از ورزش و ورزشکار، بی برنامگی، سیاه بازی، صغرسن در تیم های پایه، دستکاری نتایج مسابقات، بی حرمتی، زیرآب زدن، تبانی و تمارض، بخشهای جدا نشدنی ورزش ایران اند که تمام زیبایی های منش پهلوانی، مردانگی، استعداد، نبوغ، غیرت، تعصب و جوانمردی، را کم رنگ میکنند.

بگذریم، این نامه عذرخواهی فدراسیون اسکی ایران به فدراسیون ورزشهای زمستانی، بهانه ای بود تا یادی از نامه سازمان ملی مبارزه با دوپینگ ایران، نادو کنم که در ارتباط با دوپینگ عبدالزهرا بازیکن تیم ملی فوتبال عراق برای فیفا ارسال کرد.

در پایان با درج این نامه، پیشنهادی هم برای دیگر فدراسیونهای ورزشی ایران دارم که اگر ضرورت ایجاد کرد از ترجمه گر گوگل استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG