لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

تصرف بخشی از روستاهای استراتژیک جولان توسط سوریه


مدیر گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید بنظر می رسد هدف از این عملیات این است که در نهایت سوری‌ها به نواحی هم مرز جولان برسند و یک ناحیه مرزی زیر کنترل حزب اله ایجاد کنند.

سربازان سوریه با پشتیبانی نیروهای حزب اله لبنان، روز چهارشنبه تپه ها و روستاهای استراتژیکی را در نزدیکی بلندی های جولان از تصرف شورشیان و یگ گروه وابسته به القاعده خارج کردند.

گزارش آسوشییتد پرس و به نقل از رسانه های دولتی و اوپوزیسیون این کشور حاکی از این است که هدف از حمله، عقب راندن شورشیانی است که اخیرا به دمشق نزدیکتر شدند. این منطقه همچنین به این دلیل اهمیت دارد که به مرز اردن و بلندی های اشغالی جولان نزدیک است.

ارتش سوریه در بیانیه ای که از تلویزیون ملی پخش شد اشاره کرد که موفقیت ها مهم بوده زیرا خطوط تدارکاتی و ارتباط بین «پست های تروریستی» در حومه دمشق، استان درعه در جنوب و قنیطره را قطع کرده است.

گفته می‌شود رهبری عملیات را نیروهای ویژه حزب اله بر عهده داشته است. مدیر گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید بنظر می رسد هدف آنها این است که در نهایت به نواحی هم مرز جولان برسند و یک ناحیه مرزی زیر کنترل حزب اله ایجاد کنند.

این گروه ناظر می‌گوید که داوطلبان ایرانی نیز در جنگ شرکت داشتند.

در این میان در دمشق، بشار اسد روز چهارشنبه با استفان دو میستورا فرستاده سازمان ملل متحدملاقات کرد و درباره پیشنهاد او برای کاهش خشونت، با آغاز توقف عملیات خصمانه در شهر حلب به تبادل نظر پرداخت.

میستورا در مورد دیدار با اسد توضیحی نداد، اما یک خبرگزاری دولتی گفته است که آنها در فضایی « مثبت و سازنده» در باره جزئیات جدیدی در طرح سازمان ملل متحد بحث کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG