لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

تاکید آمریکا بر پاسداری از آزادی مطبوعات


حمله تروریستی در پاریس که کارمندان مجله شارلی ابدو را هدف گرفت، و نیز گردن زدن روزنامه نگاران توسط داعش، نمونه های دهشتتاک خطراتی است که روزنامه نگاران امروز با آنها روبرو هستند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی که به میزبانی وزارت خارجه برای بررسی راه های بهبود امنیت خبرنگاران برپا شده بود، پذیرفت که راهی برای از بین بردن کامل خطر وجود ندارد، جز با ساکت ماندن و آنچه ما آن را تسلیم می نامیم.

آقای کری یادآور شد در گذشته تهدید اصلی روزنامه نگاران این بود که در مکان و زمان نادرست قرار گیرند، بسیار نادر بود که روزنامه نگاری دانسته و به عمد هدف قرار بگیرد. اما حالا، به آنها به دلیل آنچه نوشته اند، و برای سکوت در برابر آنچه شاهد بوده اند، حمله می شود.

آمریکا تصمیم دارد آزادی مطبوعات را همچنان در راس هدف های سیاست خارجی خود نگاه دارد. جان کری گفت دیپلمات های آمریکا هر روز حمایت قاطع ما را از حق مردم برای سخن گفتن، انتشار، استفاده از رادیو و تلویزیون و ابزار دیگر جهت ابراز آشکار نظریات خود بدون ترس و تلافی جویی روشن می سازند.

آقای کری گفت وقتی روزنامه نگاران بطور غیرمنصفانه بازداشت می شوند، دیپلمات های آمریکایی موضوع را در دیدارهایی با مقامات خارجی در هر سطحی مطرح سازند، مهم نیست روزنامه نگار آمریکایی باشد یا از کشوری دیگر.

افزون بر این، برای کمک به تقویت امنیت رسانه های محلی در شرایط دشوار، آمریکا دو سال پیش برنامه ای را که بر امنیت دیجیتالی، فیزیکی، مراقبت های روانی و ایجاد شبکه های راهنمایی امنیتی منطقه ای متمرکز بود آغاز کرد. همچنین با همکاری آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، وزارت خارجه برنامه هایی برای حمایت از رسانه های مستقل دربیش از ۴۰ کشور فراهم آورده است.

علیرغم تهدیدهایی که امروز در برابر روزنامه نگاران قرار دارد، جان کری گفت به آینده آزادی مطبوعات و تعهد روزنامه نگاران به کشف و انتشار حقایق، حتی در برابر مقاومت و خطرات بزرگ، یقین دارد.

XS
SM
MD
LG