لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

استراس‌کان: از روسپی بودن زنان در مجالس اطلاعی نداشتم


دومینیک استراس‌کان رئیس پیشین صندوق بین المللی پول
دومینیک استراس‌کان رئیس پیشین صندوق بین المللی پول

رئیس پیشین صندوق بین المللی پول، که به واسطه گری برای یک شبکه روسپیگری متهم است، روز سه‌شنبه در دادگاهی در شهر لیل فرانسه حاضر شد.

دومینیک استراس‌کان که برای نخستین بار در دادگاه شهادت می‌داد، گفت از این که زنان شرکت کننده در مجالس عیاشی هتل کارلتون و مهمانی‌های دیگری در پاریس و واشنگتن، روسپی بوده‌اند، بی‌اطلاع بوده است.

امانوئل دائو وکیل انجمن ضدروسپیگری می‌گوید «چالش اصلی پاسخ‌های آقای استراس‌کان به این سوال است که آیا او می‌دانسته این زنان روسپی بوده‌اند یا خیر. و از طریق پرسش‌هایی که در این سه روز مطرح می‌شود خواهیم دید که آیا پاسخ‌های او برای دادستان قانع کننده هست یا نه. »

روز سه‌شنبه شماری از هواداران گروه «فمن» که مدافع حقوق زنان است، در حالی که شعارهایی علیه استراس‌کان بر روی بدن‌های عریان خود نوشته بودند، در مقابل هتل محل اقامت او دست به اعتراض زدند.

وکیلِ «داوید روکه» که یکی دیگر از متهمان این پرونده که مضنون به سازماندهی آن شب‌نشینی‌ها بوده، این موضوع را تایید می‌کند.

استفان اسکوآیسی در جمع خبرنگاران در لیل گفت « فکر می‌کنم روکه می‌خواست دومینیک استراس‌کان را خوشحال کند و مشکل این پرونده همین است. روکه این دختران را می‌آورد و برای اینکه استراس‌کان نارحت نشود، آنها را به عنوان منشی‌های شرکت یا دوستانش معرفی می‌کرد. اما هیچ وقت نگفت که آنها روسپی هستند، هیچ‌گاه.»

در صورت مجرم شناخته شدن استراس‌کان - که زمانی وزیر اقتصاد فرانسه نیز بوده است - وی به مجازات حداکثر ۱۰ سال حبس و پرداخت جزای نقدی بیش از یک و نیم میلیون دلار محکوم خواهد شد.

این سیاستمتدار ۶۵ ساله فرانسوی، پیشتر در سال ۲۰۱۱ میلادی از اتهام سوء استفاده جنسی از یک مستخدم زن هتلی در نیویورک تبرئه شده بود.

XS
SM
MD
LG