لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۹

اهمیت نبرد با وحشیگری داعش


روز سوم فوریه داعش ویدئویی منتشر کرد که اعدام معاذ الکساسبه خلبان اردنی را از طریق زنده سوزاندن او در یک قفس نشان می داد. پس از این واقعه، پرزیدنت اوباما در بیانیه ای گفت «ایثار، شجاعت و خدمت ستوان الکساسبه به کشور و خانواده اش، ارزش های انسانی جهانی را در برابر بزدلی و انحطاط داعش، که در سراسر جهان رد شده است، نشان می دهد.»

آقای اوباما در بیاناتی که از تلویزیون پخش شد همچنین گفت این رویداد «نمونه دیگری از خباثت و وحشیگری این سازمان است؛ و فکر می کنم بر هوشیاری و عزم ائتلاف جهانی به شکست دادن آن می افزاید.»

اعدام ستوان الکساسبه، سومین قتل پر سر و صدای گروگان های داعش از آغاز سال ۲۰۱۵ است. در ماه ژانویه، این گروه تصاویر ویدئویی گردن زدن دو شهروند ژاپنی را منتشر کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا قتل این شهروندان ژاپنی را محکوم کرد و در بیانیه ای در ۳۱ ژانویه گفت «قتل وحشیانه آنها بار دیگر بی رحمی و افراط گرائی داعش را نشان می دهد.» وی در ادامه افزود آمریکا در محکوم کردن تروریسم، همچنان در کنار ژاپن خواهد بود.»

پرزیدنت اوباما در مصاحبه ای با شبکه سی.ان.ان در اول فوریه، پیش بینی کرد گروه های تروریستی مانند داعش، سرانجام شکست خواهند خورد، نه فقط به دلیل تلاش برای بوجود آوردن یک ائتلاف جهانی علیه آن، بلکه از این رو که هیچ نگرشی که برای مردم عادی جذاب باشد ندارد. آنگونه که در مواردی توصیف شده است، یک فرقه مرگ یا فانتزی کاملا عقب مانده ای است، که نمی تواند در جهان امروز عمل کند. وقتی به داعش نگاه می کنیم می بینیم استراتژی مشخصی برای اداره امور ندارد. می تواند باره تاسیس خلافت جدید حرف بزند، اما بر همگان روشن است که قادر نیست مردم را تغذیه کند، آموزش دهد یا جامعه ای که بتواند کار کند را بوجود آورد.

آقای اوباما تاکید کرد مقابله با داعش یک جنگ مذهبی نیست، زیرا اکثریت مسلمانان تعبیری را که این گروه از اسلام دارد، رد می کنند.

او گفت برای موفقیت در نبرد با این «بلا»، مهم است ما با ۹۰ درصد مسلمانانی که نگرش های یکسانی با ما دارند متحد شویم.

XS
SM
MD
LG