لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

ازکار افتادن موتور، علت سقوط هواپیمای تایوانی اعلام شد


علت سقوط هواپیمای مسافری تایوان مشخص شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

کارشناسان، از کار افتادن دو موتور هواپیمای خطوط هوایی «ترانس آسیا» را علت سقوط آن اعلام کردند. این هواپیمای مسافری روز چهارشنبه با ۵۸ سرنشین دقایقی پس از پرواز به درون آب های سرد رودخانه کیلونگ سقوط کرد و ۳۵ تن از سرنشینان آن کشته شدند.

روز جمعه مقام‌های شورای امنیت هوانوردی تایوان در یک نشست خبری اعلام کردند براساس اطلاعاتی که در جعبه سیاه ثبت شده، موتور سمت راست هواپیما ۳۷ ثانیه پس از پرواز از کار افتاده و یکی از خلبانان موتور چپ را به عمد خاموش می‌کند و تلاش می‌کند آن را دوباره روشن کند. اما پیش از آن که خلبانان بتوانند موتورها را مجدداً به کار بیاندازند، هواپیما سقوط می‌کند.

آخرین جمله‌ای که از خلبان هواپیما ضبط شده این است «کمک، کمک، موتورها خاموش شده‌اند.»

روز پنجشنبه، با پیدا شدن جسدهای بیشتری از رودخانه‌ای که هواپیما در آن سقوط کرد، شمار قربانیان این حادثه به ۳۲ نفر رسید.

گزارش‌هایی که تا روز پنجشنبه به دست آمده، نشان می‌دهند دست کم یک کارشناس پرواز، پس از پرواز وجود اشکال در هواپیما را پیش بینی کرده بود. همچنین در نخستین دقایق سقوط، مسافران سعی می‌کردند برای نجات مسافران، به یکدیگر کمک کنند.

تصاویر منتشر شده از لحظه سقوط نشان می‌دهد خلبان برای جلوگیری از برخورد با ساختمان‌های بلند و افزایش شمار قربانیان، هواپیما را منحرف کرده است.

توماس ونگ مدیر اجرایی شورای ایمنی هوانوردی تایوان می‌گوید «ابتدا موتور شماره ۲ خاموش شده و چند دقیقه بعد از آن موتور سمت راست از کار افتاد و کارشناسان در حال بررسی علت حادثه هستند. بر اساس اطلاعات به دست آمده سوخت رسانی نیز متوقف شد. این که چه چیز یا چه کسی باعث این اتفاق شده، موضوعی است که باید روشن شود».

اطلاعات جعبه سیاه هواپیما نشان می‌دهد که ۳۷ ثانیه پس از پرواز، خلبان درمورد از کار افتادن موتور علائم هشدار دهنده ارسال کرده است.

۴۶ ثانیه بعد موتور سمت چپ خاموش شده، که به نظر می‌رسد به تصمیم خلبان بوده است. در آن لحظه دیگر هیچ یک از موتورها برق تولید نمی‌کردند و خلبان تلاش کرده تا موتور را دوباره روشن کند، اما دیگر کار از کار گذشته بوده و دو دقیقه پس از پرواز تماس هواپیما با برج مراقبت فرودگاه قطع شده و ۷۲ ثانیه بعد هم هواپیما سقوط می‌کند.

هنوز روشن نیست چرا در حالی که این هواپیما قادر بوده با یک موتور کار کند، خلبان موتور سمت چپ را خاموش کرده است. متخصصان ایمنی پرواز بر این باورند که خلبان به اشتباه موتور سالم را خاموش کرده است.

سر و دم هواپیما، و همینطور دو موتور آن تاکنون از آب بیرون کشیده شده‌اند، اما بخش‌هایی از بال‌های آن هنوز پیدا نشده است. مقام‌های شرکت ترانس آسیا می‌گویند عمر این هواپیما به یک سال نمی‌رسید و در ماه آوریل نیز موتوری نو بر روی آن نصب شده است.

درماه ژوئیه سال ۲۰۱۴ نیز یک هواپیمای متعلق به همین شرکت هوایی سقوط کرد و ۴۸ قربانی داد. این شرکت روز پنجشنبه گفت سلامت همه پروازهایش را بررسی کرده و ۳۰ پرواز داخلی را لغو کرده است.

در این میان حدود ۳۰ نفر از بستگان قربانیان حادثه روز پنجشنبه، از چین وارد تایوان شدند تا جنازه قربانیان را شناسایی کنند. ۳۱ نفر از سرنشینان این پرواز گردشگران چینی بودند. امری که سبب نگرانی مقام های تایوان از احتمال آسیب دیدن صنعت توریسم این کشور شده است.

روز پنجشنبه رئیس جمهوری تایوان از سردخانه و دو بیمارستان دیدار کرد و خواستار تلاشی همه جانبه برای حفظ و جلب اعتماد مسافران به تایوان ،به عنوان مکانی امن برای گردش و بازدید، گردید.

XS
SM
MD
LG