لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

باراک اوباما: منابع و توانایی‌های آمریکا نامحدود نیست


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید ایالات متحده وقتی موضوع درگیری در بحران‌های جهانی پیش می‌آید، همیشه باید در برابر وسوسه «واکنش بزرگ» ایستادگی کند.

باراک اوباما روز جمعه، هنگام ارائه سند جدیدی که استراتژی امنیتی او را تشریح می‌کند، با بیان این که «آمریکا از موضع قدرت کار می‌کند،» افزود «هرچند ما قدرتمند هستیم و چنین خواهیم ماند، اما نفوذ و منابع ما نامحدود نیست؛ و در جهانی پیچیده، بسیاری از مشکلات امنیتی که با آن روبرو هستیم، نمی‌تواند به سرعت و به آسانی حل شود.»

سند ۳۵ صفحه‌ای تغییرات سیاسی عمده‌ای صورت نمی‌دهد، اما رویکرد آمریکا را به شماری از چالش‌ها محدود می‌سازد، از جنگ علیه پیکارجویان گروه دولت اسلامی گرفته تا اقدامات روسیه در اوکراین و قدرت گرفتن چین.

رئیس جمهوری در رونمایی این سند گفت آمریکا نباید فقط به قدرت نظامی متکی باشد و تاکید کرد کشور «وقتی نیرومندتر است که ما عملی جمعی را بسیج کنیم.»

به گفته رئیس جمهوری ایالات متحده، در نبرد با تروریسم، آمریکا از جنگ های گسترده زمینی دور شده و به عملیات ضد تروریستی هدفمند و عمل مشترک با شریکان جهانی روی کرده است.» او می‌گوید تهدید حملات تروریستی فاجعه بار به آمریکا کاهش یافته، اما هنوز باقی است.

چند مقام دولت اوباما در بیانیه‌هایی از سیاست امنیتی جدید حمایت کردند.

جان کری وزیر خارجه نیز گفته است استراتژی «بلندپروازانه و دست یافتنی است، نگرشی از آمریکایی است که اتحادیه‌ها و مشارکت‌ها را بسیج می‌کند و اعتبار و توانایی ما را پشتوانه رسیدن به هدف قرار می‌دهد.»

چاگ هیگل وزیر دفاع نیز در همین زمینه گفت این سند، که استرتژی امنیت ملی ۲۰۱۵ نامیده می‌شود، «‌چالش‌هایی را که در برابر ملت ما قرار دارد و نیز فرصت‌های استراتژیک را روشن می‌سازد.»

برخی از قانونگذاران جمهوریخواه از باراک اوباما به دلیل آنچه می‌گویند پاسخ ناکافی به تهدیدهای جهانی است، انتقاد کرده‌اند.

بر اساس قانونی که در سال ۱۹۸۸ تصویب شد، رئیس جمهوری باید هر سال استراتژی امنیت ملی را به کنگره ارائه دهد، هر چند معمولا ار از گاهی به آن عمل می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی استراتژی مفصلی تسلیم کنگره کرد. از آن زمان، آمریکا سربارانش را از عراق خارج کرده و پایان دادن به جنگ در افغانستان را آغاز کرد.

آقای اوباما اینک با این پرسش روبرو است که چگونه با تندروهای گروه دولت اسلامی (داعش) برخورد کند.

در مورد اوکراین، مقامات کاخ سفید ارسال اسلحه برای دولت کیف را جهت کمک به آن در جنگ علیه جدایی خواهان بررسی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG