لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

دروغگویی های اسد


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اخیرا مصاحبه ای با مجله آمریکایی فارین افیرز انجام داد. آنچه در پاسخ های او دیده نمی شد اشاره به مسئولتش در رنجی که مردم سوریه تحمل می کنند بود؛ حتی هرچند پاسخ خشن رژیمش به اعتراضات ضددولتی مسالمت آمیز چهار سال پیش، مناقشه ای را که به مرگ بیش از ۲۰۰ هزار نفر و آوارگی میلیون ها نفر منجر شده است، موجب شد.

اسد همچنین حاضر نشد تاکتیک های ددمنشانه ای را که نزدیک چهار سال است علیه مردم سوریه بکار می برد، و گرسنه نگاه داشتن آنها تا پای مرگ، کاربرد سلاح های شیمیایی و بمب های بشکه ای از آن جمله است، قبول کند.

توماس ملیا، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار، اخیرا در کنفرانسی که در باره سوریه تشکیل شده بود،گفت رژیم اسد مرتکب جنایت های دیگر نیز می شود، از جمله قتل، گروگانگیری، ناپدید شدن های اجباری، شکنجه، تجاوز و خشونت جنسی و استفاده از کودکان به عنوان سرباز. افزون بر این، او به زندانی شدن ده ها هزار نفر اشاره کرد که بسیاری از آنها با اعمال دهشتناک، و نیز شرایط غیر انسانی، محرومیت از حق محاکمه عادلانه و اعدام روبرو هستند.

بشار اسد به دروغ، مناقشه جاری را گزینه ای بین رژیم خودش و گروه های تروریست مانند داعش به تصویر می کشد. بی رحمی رژیم او علیه مردم سوریه، انتخاب سرکوب به جای تلاش برای پرداختن به ناراحتی های مشروع، عامل ظهور افراط گرایی بوده است. آن گونه که توماس ملیا توضیح داد، داعش تا حدودی به این دلیل ظاهر شد که یک دیکتاتور در سوریه نزدیک چهار سال را صرف ویران کردن شهرها و بیرون راندن مردم از خانه هایشان کرده است، تا جایی که برخی از آنها چنان درمانده شدند که به داعش و گروه های مانند آن روی آوردند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در یک نشست خبری، به تصویر دروغینی که اسد سعی در ارائه آن دارد، اشاره کرد و گفت توهمی که اسد تبلیغ می کند فقط بر باور ما تاکید می گذارد که او مدت ها پیش تمام مشروعیت خود را از دست داد و باید برود. بوجود آمدن یک سوریه باثبات و فراگیر، تحت رهبری او ، غیرممکن است.

به جای آن، به سخن مدیر کل وزارت خارجه آمریکا، ایالات متحده همچنان از یک راه حل سیاسی که به خشونت رژیم اسد و افراطیون پایان دهد حمایت می کند – راه حلی که به صلح برای تمام سوری ها ، زنان و مردان به یکسان، منجر شود.

به گفته او، دولت آمریکا به حمایت از مردم سوریه در رسیدن به چنین پیامدی ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG