لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

از پیش بینی های هواشناسی راضی هستید؟


sun2
sun2

دوشنبه ۱۳ بهمن، خبرگزاریهای ایران گزارش دادند که دولت ج.ا. ماهواره دیگه ای به فضا پرتاب کرد. تنها منبعی هم که حرفی از چرای اون زد شبکه عربی زبان العالم صدا و سیما بود. گفت قراره عکسهای دقیقی بگیره... پایان خبر. یک ساعت بعد خبری از آمریکا خوندم... ۱۹ بهمن ماهواه ای جدید به فضا پرتاب خواهد کرد...اما به اعماق فضا.

آیا از هواشناسی کشورتون راضی هستید؟ قابل اعتماده و عموماْ آنچه پیش بینی میکنه درست در میآد؟ هفته پیش مردم شهر نیویورک خیلی از دست هواشناسان منطقه شون عصبانی بودن چون پیش بینی برف و بوران وحشتناکی را برای اون شهر کرده بودند. هشدارهای مختلف، پیش بینی قطع برق و سایر خدمات شهری، دشواری تردد، تعطیلی کار و زندگی و شهر و غیره. البته پیش بینی شامل کل اون ایالت و ایالتهای شمال نیویورک هم میشد که برای آنها درست از آب درآمد اما ساکنین شهر نیویورک شانس آوردن و فقط کمی برف بارید. مردم آنقدر از اداره هواشناسی انتقاد کردن و آنرا مسخره کردن تا جائیکه یکی از گزارشگرهای هواشناسی از مردم عذرخواهی کرد.

آماده سازی DSCOVR برای پرتاب در نزدیکی مرکز فضائی کندی در فلوریدا. عکس از NASA
آماده سازی DSCOVR برای پرتاب در نزدیکی مرکز فضائی کندی در فلوریدا. عکس از NASA

ربط ماجرای نیویورک با شروع داستان چیه؟ مأموریت ماهواره ای که آمریکا میخواد به فضا پرتاب کنه ارتقأ کیفیت پیش بینی هواست. نام اختصاری ماهواره DSCOVR هست ... مخفف: رصدخانه جو در اعماق فضا... و با همان تلفظ کلمه دیسکاور انگلیسی بمعنای کشف کردن خونده میشه.

این ماهواره بفاصله ۱،۶۰۰،۰۰۰ کیلومتری زمین خواهد بود و بادهای خورشیدی را تحت نظر خواهد داشت. بادهای خورشیدی از فاکتورهای عمده در پیش بینی صحیح هوا می باشند... و ترکیبی از ذرات ماده و اشعه های الکترومغناطیسی، متصاعد شده از خورشید هستند.

وقتی این بادها در لایه خاصی از جو با میدان الکترومغناطیس زمین برخورد کنن، "طوفان ژئومغناطیس" ایجاد میشه که میتونه کار شبکه های برق، وسائل ارتباطی و مخابراتی هوانوردی، ماهواره ها، و غیره را مختل کنه.

شاید این ماهواره مستقیماً در پیش بینی هوای روزمره ما نقشی نداشته باشه، اما میتونه در صورت بوجود آمدن و برخورد یک طوفان ژئومغناطیسی با کره زمین، یک ساعت جلوتر خبر بده.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG