لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

پیشنهاد باراک اوباما برای افزایش بودجه سال ۲۰۱۶


پیشنهاد اوباما برای افزایش بودجه سال ۲۰۱۶
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشنهاد کرد بودجه سال ۲۰۱۶ میلادی کل کشور افزایش پیدا کند، که یک افزایش ۳۸ میلیارد دلاری در هزینه‌های نظامی را نیز شامل می‌شود.

انتظار می‌رود این پیشنهاد، که باراک اوباما آن را در جمع دموکرات‌ها در فیلادلفیا مطرح کرد و قرار است روز دوشنبه رسما اعلام شود، صحنه را برای مبارزه سیاسی با جمهوریخواهان که اکثریت دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند، آماده سازد.

بر اساس این پیشنهاد آقای اوباما، بودجه سال ۲۰۱۶ حدود ۷ درصد در مقایسه با بودجه سال ۲۰۱۳ که تابع کاهش خودکار بودجه بخش‌های دولتی بود، افزایش خواهد یافت.

کاهش خودکار بودجه بخش‌های دولتی، به ویژه هزینه‌های دفاعی، به علت نگرانی از ناتوانایی در پرداخت تعهدات مالی دولت به اجرا گذاشته شد، اما با توافق نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) از شدت کمتری برخوردار شد؛ روندی که در سال ۲۰۱۵ نیز ادامه دارد.

مشاوران باراک اوباما بر این باور هستند که بهبود شرایط اقتصادی به وی اعتبار می‌دهد؛ و به رغم مخالفت جمهوریخواهان که معتقدند باید از افزایش هزینه‌های دولت جلوگیری کرد، پیشنهاد افزایش بودجه برایسال آینده میلادی را به کنگره تقدیم کند.

این پیشنهاد همچنین شامل ۵۳۰ میلیارد دلار افزایش هزینه‌های غیردفاعی است، که ۳۷ میلیارد دلار بالاتر از سقف قبلی است، و نیز شامل ۵۶۱ میلیارد دلار افزایش هزینه‌های دفاعی خواهد بود که ۳۸ میلیارد دلار بالاتر از سقف قبلی است. گفته می‌شود بیشتر آن به جنگ با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) اختصاص خواهد یافت.

کاخ سفید می‌گوید پیشنهاد افزایش بودجه، آغاز روند مذاکره است و راه را برای گفتگو با جمهوریخواهان باز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG