لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

سه پیمانکار آمریکایی در یک تیراندازی در کابل کشته شدند


سه پیمانکار آمریکایی روز پنجشنبه در اثر تیراندازی یک سرباز افغان در یک پایگاه نظامی وابسته به فرودگاه بین‌المللی کابل، جان خود را از دست دادند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، یک پیمانکار آمریکایی دیگر نیز در این حادثه مجروح شده است، که بلافاصله به بیمارستانی در کابل منتقل شد.

انگیزه این سرباز افغان از تیراندازی مشخص نیست، و جزئیات مربوط به نحوه کشته شدن سه شهروند آمریکایی نیز همچنان نامشخص است. با این حال تحقیقات در این باره آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

سرهنگ برایان تریبوس یکی از سخنگویان ارتش ایالات متحده، در پاسخ به این پرسش که آیا این حادثه یک «حمله افراد خودی» (insider attack) بوده است یا خیر، گفت تا زمانی که تحقیقات کامل نشده است، هیچگونه اظهار نظری در این زمینه نمی‌تواند بکند.

مواردی از حملات نیروهای خودی که در سال‌های گذشته روی داده است، بر روابط میان نیروهای امنیتی افغانستان و همکاران آمریکایی و بین‌المللی آنها سایه انداخته و موجب خدشه‌دار شدن اعتماد دوجانبه بین آنها شده است.

به گزارش واشنگتن پست، اینگونه حملات نیروهای خودسر افغان، بویژه از ماه دسامبر گذشته (دی ماه ۱۳۹۳) که ماموریت رزمی نیروهای ناتو در افغانستان بطور رسمی پایان یافت، رو به افزایش گذاشته است.

XS
SM
MD
LG