لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

راهبرد جدید آمریکا در مقابله با تروریسم


راهبرد جدید آمریکا در مقابله با تروریسم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

مرگ پادشاه عربستان سعودی، سقوط حکومت یمن که روابط نزدیکی با آمریکا داشت، و روابط سرد و مسئله دار رهبران آمریکا و اسرائیل، پیچیدگی‌هایی برای دولت باراک اوباما بوجود آورده است.

لوییس رامیرز، خبرنگار صدای آمریکا در کاخ سفید به بررسی این موضوع پرداخته است و می‌گوید رئیس جمهوری ایالات متحده در سه سال اخیر روابط سردی با ملک عبدالله پادشاه فقید عربستان سعودی داشت، اما برای ابراز همدردی با مقامات و مردم عربستان شخصا به ریاض رفت.

واشنگتن عربستان سعودی را یک جزیره ثبات در خاورمیانه می‌بینند، منطقه‌ای که با ظهور داعش در بخش‌هایی از عراق و سوریه، و سقوط حکومت یمن، دوران پر تلاطمی را تجربه می‌کند.

اما رئیس جمهوری آمریکا به راهبردی جدید معقتد است، و مؤثرترین راه مقابله با بحران‌ها را همکاری با حکومت‌های محلی می‌داند، نه دخالت نظامی آمریکا.

او اخیرا گفت «تلاش می‌کنیم شبکه تروریست‌ها در یمن را بدون استفاده از ارتش آمریکا به عنوان یک نیروی اشغالگر، بلکه با بهره گیری از مشارکت و تبادل اطلاعات با حکومت محلی تعقیب کنیم. این سیاست ادامه خواهد یافت. گزینه دیگر این است که هر زمان تروریستی در کشوری سر بلند می‌کند، ما هم برای سرکوب آن، از نیروی نظامی‌مان استفاده کنیم. این راهبردی پایدار نیست.»

اما مایکل اوهانن تحلیلگر ارشد اندیشکده بروکینگز در واشنگتن می‌گوید، به نظر نمی‌رسد دولت اوباما برنامه و طرح مشخصی برای رویارویی با تهدیدهای تروریستی داشته باشد، و می‌افزاید «تصور می‌کنم بخشی از آنچه دولت تعقیب می‌کند تنها حفظ وضعیت موجود است؛ ماهیت وقایع و بسیاری از روابط جاری مطلقا مطلوب نیست. فکر نمی‌کنم برای گذر از این دوران، حتی بصورت نظری، راهبردی قابل تاملِ و پایدار وجود داشته باشد.»

مساله مهم دیگر برنامه اتمی ایران است. هنوز نتیجه مذاکرات ایران و قدرت‌های بزرگ مشخص نشده، اما اسرائیل معتقد است، روشی که بکار گرفته شده، در نهایت راه ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود نمی‌کند.

این اندیشه، و دعوت رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از بنیامین نتانیاهو برای سخنرانی در نشست مشترک کنگره، شکاف بزرگی بین رهبران آمریکا و اسرائیل بوجود آورده است، اما دیوید آرون میلر مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا و پژوهشگر ارشد در مرکز وودرو ویلسون در واشنگتن می‌گوید، روابط دو کشور گسترده و پیچیده است و امکان فروپاشی کامل آن وجود ندارد.

در این میان، درگیری مرگبار اخیر حزب الله لبنان و اسرائیل نیز، پیچیدگی و دردسر دیگری برای سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا بوجود آورده است.

XS
SM
MD
LG