لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

در آغاز کلمه بود


در آغاز کلمه بود،...

یادم هست در خیلی سالهای دور، در مقطعی از تحصیل در کشور انگلستان دانش آموز بودم. درست آن موقع که سالهای جنگ بود و دنیا هم آنقدر هنوز متجدد نشده بود که یک دکمه بزنی و یک عالمه آدم نوشتهات را ببیند. بله! من از نسلی هستم که در دوره نوجوانیاش هنوز اینترنت ابداع نشده بود. در همان ایام بود که بعد از کلی صرفه جویی و پس انداز موفق شدم یک رادیو چند موج روسی بخرم تا بتوانم صدایی آشنا از مردم و کشورم بشنوم.

خوب به خاطر دارم آن سالها هر وقت یک باجه تلفن عمومی در شهر خراب یا به تعبیر ما درست می شد (یعنی مجانی می شد!)، همه ایرانی ها به هم خبر می دادند. در یک چشم به هم زدن صف بلندی در مقابل آن باجه تشکیل می شد و هر کس که می رفت داخل کیوسک دیگر باید به زور بیرون می آوردنش. برای این که هر کسی که با صبر و التماس و زور به باجه تلفن راه پیدا می کرد، از خانواده نزدیک گرفته تا فک و فامیل دور، از کسبه محل گرفته تا دکتر قدیم خانوادگی و همکلاسی های سابق، دوست و دشمن و خلاصه به هر کسی که یادش بود زنگ می زد تا دل تنهاییاش تازه شود.

اما امروز با گذشت یکی دو دهه، از هر کجای جهان ما می توانیم به آب خوردن چشم در چشم با «وب کم» با هم گفتگو کنیم، ده ها شبکه تلویزیونی ملی و بین المللی که به فارسی برنامه تولید می کنند را به پایین و بالا کنیم.

تازه، آخرین عکسها و فیلمهای فامیلهای دور و نزدیک و حتی غریبه ها را به راحتی در فیس بوک و سایر شبکه های مجازی اجتماعی ببینیم و کیف هم بکنیم. اما بگذارید حقیقتی را به شما بگویم من هنوز دلتنگ آن رادیوی کوچک چند موج قدیمی ام هستم.

اما امروز ظاهرا همه چیز با سرعت سرسام آوری قدیمی می شود. یکی اش همین وبلاگ است که در پدیده های مجازی معاصر، در عمل حکم آن رادیوی چند موج قدیمی را پیدا کرده است ولی با تمام این حرفها من احساس خوبی دارم و از این بابت خوشحالم که با راه اندازی این وبلاگ، امکانی برای ارتباط مستقیم با شما فراهم شده است.

شاید من دیگر آن نوجوان دانشآموزی نباشم که روزها برای خریدن یک رادیوی کوچک پولش را پسانداز کرد اما با نگاهی به آن روزها امیدوارم اینجا، فارغ از چهارچوبه های خشک رسمی، امکانی برای به اشتراک گذاشتن تجربه ها، پاسخ دادن به برخی از سوالها (البته در حد مقدور) و دریافت پیشنهادهای شما برای تولید برنامه های جدید فراهم شود و بتوانم حرفهایی را مستقیم با شما بزنم.

پس قرار ما همین جا، در همین باجه تلفن مجانی،...

XS
SM
MD
LG