لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

شکست داعش در کوبانی


گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این هفته، وقتی نیروهای زمینی ضد آنها اعلام کردند بیشتر نواحی شهر استراتژیک کوبانی، نزدیک مرز ترکیه، را از وجود آنها پاک کرده اند، ضربه مهمی را تحمل کرد.

پیشمرگه ها، ارتش سوریه آزاد، و دیگر نیروهای زمینی ماه ها با تروریست های داعش جنگیده اند، و مواضع آن در مناطقی از شهر و نواحی اطراف آن، اهداف حملات هوایی تقریبا روزانه نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا بوده اند.

در ماه اکتبر، وقتی داعش به طرف کوبانی پیش می رفت، و رسانه های جهانی از سوی دیگر مرز ترکیه نظاره می کردند، ما آشکارا می دیدیم فرصتی برای تضعیف قابل ملاحظه صفوف داعش، درهم شکستن نمای شکست ناپذیری آن و به چالش گرفتن قرائت کاذبی که از حرکتی چاره ناپذیر دارد، نمایان است.

به این دلیل است که ایالات متحده آمریکا در ۱۹ اکتبر دستور داد کمک های هوایی برای مدافعان کوبانی از هوا فرو ریخته شود. و به همین دلیل در اوائل نوامبر با ترکیه و اربیل جهت گشودن کوریدوری (دالانی) برای عبور نیروهای کمکی پیشمرگه و سلاح های سنگین کار کرد. و به همین دلیل ائتلاف حملات هوایی را بر این هدف متمرکز ساخت – جایی که داعش منابع و نیروی انسانی خود، همراه با برخی از بهترین رهبرانش، را سرازیر کرد.

ژنرال جان آلن نماینده ویژه ائتلاف برای مقابله با داعش، در مصاحبه ای با روزنامه ملیت در ماه نوامبر گفت این گروه خود را از جهات بسیار در کوبانی به صلابه کشیده است.

داعش دست کم یک هزار رزمنده را در کوبانی از دست داد – شاید هم بیشتر. فرسایش کلی صفوف و انهدام خودروها و منابع آن، موجب بروز نارضایتی در داخل آن گروه شد و برخی از پیکارجویان از جنگ در کوبانی خودداری کردند. و حالا داعش کسانی را که به جنگ نروند می کشد.

آمریکا می داند که حنگ علیه داعش طولانی و سخت خواهد بود و تلاش های یک ائتلاف جهانی از ملت های متمدن را برای شکست دادن آن در رزمگاه، و در مغزهای کسانی که به پیام ویرانگر و مرگبارش گوش فرا دادند، ایجاب خواهد کرد.

اما، در هم کوبیدن داعش در کوبانی آسیب پذیری آن را نشان می دهد. داعش دیگر نمی تواند ادعا کند شکست ناپذیر است. آمریکا به مدافعان کوبانی در این نخستین گام در پیکاری طولانی برای تضعیف و شکست کامل داعش، تبریک می گوید.

XS
SM
MD
LG