لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

تجهیزات ناسا برای بررسی سلامت سیستم‌های حیاتی زمین


تجهیزات ناسا برای بررسی سلامت سیستم‌های حیاتی زمین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده، ناسا، دوازده ماه پرکار را پشت سر می‌گذارد. سه ماموریت فضایی در سال ۲۰۱۴ و دو ماموریت دیگر در این ماه؛ ماموریت‌هایی که هدف از آنها، بررسی جو زمین برای حفظ زیست و پاسخگویی به چالش گرمایش زمین اعلام شده است.

آخرین موشکی که ناسا به فضا فرستاده، شمار تجهیزات این سازمان را، که ماموریت بررسی زمین و جو اطراف آن را دارند، به عدد ۱۸ رسانده است.

یکی از این تجهیزات به فضا فرستاده شده، ماهواره‌ای بود که برای اندازه‌گیری بارندگی در سطح جهان ارسال شد.

تام وگنر دانشمند سازمان هوا فضانوردی ایالات متحده در این باره گفت «این ماموریت فضایی درک ما از بارش در سطح زمین را بهتر می‌کند. این ماهواره می‌تواند میزان برفی را که در اتمسفر وجود دارد اندازه‌گیری کند و بطور کلی درک ما از بارندگی را بهبود می‌بخشد».

ماهواره دیگری که ناسا به فضا فرستاده میزان کربن در اتمسفر زمین را بررسی می‌کند. تام وگنر گفت که این ماموریت مهمی است، زیرا اکسید کربن یکی از عوامل مهم گرمایش زمین است.

به گفته او «مهم است که بدانیم اکسید کربن از کجا می‌آید و به کجا می‌رود. آیا توسط اقیانوس‌ها جذب می‌شود؟ موجب آب شدن یخ در قطب می‌شود؟ و این که زمین در ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟ این فرایند‌هایی است که لازم است درک کنیم».

دو دستگاه دیگر نیز در ایستگاه فضایی بین‌المللی نصب شده که شراطی زمین را بررسی می‌کند. یکی از این تجهیزات سرعت باد بر سطح اقیانوس‌ها را اندازه می‌گیرد و دستگاه دیگری با استفاده از اشعه لیزر رابطه بین ذرات از جمله ذرات آلاینده و تولید ابر را بررسی می‌کند.

ماهواره بعدی که ناسا به فضا خواهد فرستاد چرخه آب در سطح جهان را اندازه می‌گیرد. مساله‌ای که برای حفظ زیست روی زمین، حیاتی است.

این ماهواره‌ها و تجهیزات در واقع سلامت سیستم‌های حیاتی زمین را بررسی می‌کنند.

تام وگنر درباره ارسال این تجهیزات به فضا گفت «واقعیت این است که فرایند‌های زمین به یکدیگر وابسته‌اند. اگر بخواهید این فرایند‌ها را درک کنید باید بتوانید تمام مدت و در هر نقطه از زمین آنها را اندازه‌گیری کنید. تا بتوانید تصویری کلی از آنچه روی زمین روی می‌دهد داشته باشید. ماهواره‌ها یکی از بهترین وسائل برای انجام این کار هستند».

به گفته این کارشناس سازمان ناسا، اطلاعاتی که این ماهواره‌ها به زمین ارسال می‌کنند، به هواشناسان کمک می‌کند پیش بینی بهتری از هوا داشته باشند و همچنین وسیله خوبی برای کشاورزان و کارشناسان اقیانوس و زمین است تا واکنش مناسبی به گرمایش زمین داشته باشند.

XS
SM
MD
LG