لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

نتیجه بازی ایران و عراق تغییر نکرد؛ بازگشت تیم ملی به ایران


ماندن تیم ملی در جام ملتهای آسیا ؟
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:13:49 0:00

کنفدراسیون فوتبال آسیا سرانجام اعتراض ایران به دوپینگی بودن بازیکن عراق را وارد ندانست و عراق را برنده نهایی بازی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، محمد مهدی نبی سرپرست تیم ملی ایران این خبر را در استرالیا به خبرنگاران اعلام کرد.

مسئولان فوتبال ایران نزدیک به دو روز در تلاش بودند تا با محروم کردن یکی از بازیکنان عراق در بازی مقابل ایران، نتیجه این بازی را به نفع ایران بازگردانند.

پس از باخت تیم ملی ایران مقابل عراق، مسئولان فوتبال ایران به حضور علا عبدالزهرا، بازیکن عراق که به گفته فدراسیون فوتبال ایران دوپینگی بوده است، اعتراض کردند. این موضوع و احتمال بازگشت نتیجه بازی به سود ایران، تیم ملی ایران را با وجود حذف شدن از رقابتهای جام ملتهای آسیا، در استرالیا ماندگار کرد.

آزمایش دوپینگ علا‌عبدالزهرا بازیکن تیم ملی عراق، هنگامی که در اوایل فصل جاری لیگ ایران برای تیم تراکتورسازی بازی می‌کرد، مثبت تشخیص داده شده بود. از آنجا که این بازیکن هنگام رسیدن پاسخ آزمایش دوپینگ از تراکتورسازی و لیگ ایران رفته بود، مسئولان فدراسیون ایران دوپینگ او را به فیفا گزارش دادند تا از این طریق، فدراسیون فوتبال عراق عبدالزهرا را از بازی محروم کند. با وجود این، تیم ملی عراق در بازی روز جمعه خود مقابل ایران از این بازیکن استفاده کرده بود.

فیفا روز شنبه چهارم بهمن با فرستادن نامه‌ای به سازمان لیگ ایران، دوپینگی بودن عبدالزهرا را تایید و اعلام کرد که طبق قوانین فیفا این بازیکن حق شرکت در مسابقات را ندارد. به همین دلیل بازیکنان تیم ملی ایران در انتظار به نتیجه رسیدن پیگیری‌های مسئولان فدراسیون فوتبال، همچنان در استرالیا ماندند.

اگر چه هنوز خبری مبنی بر دلیل مخالفت کنفدراسیون فوتبال آسیا با اعتراض ایران منتشر نشده است اما با تایید نهایی حذف ایران از رقابتها، تیم ملی به همراه کارلوس کی‌روش، دوشنبه به ایران باز می گردد.

پیشتر کورش بازیار، کارشناس فوتبال در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا درباره احتمال تغییر نتیجه بازی گفت که پیش از این یک بار استفاده از بازیکن محروم، تیم ملی امید ایران را مقابل تیم ملی امید عراق سه بر صفر بازنده کرد. او بنابراین استدلال کرد که اگر فیفا دوپینگی بودن بازیکن عراقی را اعلام کرده باشد و این موضوع به اطلاع فدراسیون عراق رسیده باشد، احتمال تغییر نتیجه به سود ایران زیاد است. ضمن این که به گفته این کارشناس فوتبال، این اتفاق در صورتی خواهد افتاد که تلاش ایران بتواند بر لابی کشورهای دیگر غلبه کند.

خطای پولادی کارت نداشت

از سوی دیگر، پرویز سیار درباره صحنه برخورد مهرداد پولادی با دروازه بان عراق که منجر به اخراج پولادی شد نیز گفت که این صحنه بسیار معمولی با خطایی بسیار خنثی و دور از منطقه خطر دروازه بود. به عقیده سیار این صحنه نیازی به کارت زرد نداشت و دادن اخطار به پولادی بی‌دلیل بود. این کارشناس البته تاکید کرد که اشتباه داوری بخش جدانشدنی از فوتبال است و هیچگاه به طور کامل قابل رفع شدن نیست.

بازیار نیز درباره برخورد پولادی با دروازه‌بان عراق گفت که شاید برخی گمان کنند که پیگیری آن توپ توسط پولادی بیهوده و هزینه‌دار بود اما به عقیده او به طور طبیعی هر بازیکنی در سطح پولادی هنگامی که توپی را به سمت دروازه حریف دنبال می‌کند و با دروازه‌بان تک به تک می‌شود، تا آخرین لحظه توپ را تعقیب می‌کند. او معتقد است که حرکت پولادی در تعقیب این توپ، اضافی نبود.

XS
SM
MD
LG