لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

باراک اوباما درگذشت پادشاه عربستان را تسلیت گفت


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، دقایقی بعد از اعلام خبر درگذشت پادشاه عربستان سعودی طی پیامی از کاخ سفید مراتب هم‌دردی خود را اعلام کرد. جو بایدن معاون رییس جمهوری ایالات متحده نیز در راس هیاتی عازم عربستان خواهد شد.​

در بخشی از پیام کاخ سفید آمده است «مراتب هم‌دردی عمیق مردم آمریکا را با خاندان ملک عبدالله و مردم عربستان سعودی اعلام می‌کنم. ما در کنار هم مبارزات زیادی را پشت سر گذاشتیم. من همیشه برای دیدگاه ملک عبدالله ارزش قائل بوده‌ام و برای دوستی عمیق و گرم‌مان احترام می‌گذارم.»

مراسم تشییع جنازه ملک عبدالله پادشاه فقید عربستان سعودی و یکی از قدرتمندترین متحدان ایالات متحده آمریکا در جنگ با القاعده و مبارزه با افراط‌گری‌های حاکم بر آن کشور که ساعت یک بامداد جمعه ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ (سوم بهمن ۱۳۹۳) در سن ۹۰ سالگی در بیمارستانی در ریاض درگذشت، عصر روز جمعه برگزار شد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی دیگر از این پیام به توصیف ملک عبدالله پرداخت و گفت «او به عنوان یک رهبر، صریح بود و با شجاعت بر پایه اعتقادات خود ثابت قدم بود. یکی از این اعتقادات ثابت قدمی و شور در روابط آمریکا و عربستان کشوری به عنوان یک نیروی حفظ ثبات و امنیت در خاورمیانه بود.»

چهل و یکمین رییس جمهوری آمریکا جرج واکر بوش (پدر) با ذکر این که از این رویداد بسیار متاسف است، اشاره کرد «من وقتی از مرگ دوست و همراهم ملک عبدالله با خبرشدم، سخت متاسف شدم. به عنوان یک رییس جمهوری، من او را یک متحد عاقل و قابل اعتماد یافتم. این موضوع باعث یک رابطه پایدار دوستی و استراتژیک بین دو کشور شد که شروع آن به جنگ جهانی دوم برمی‌گردد.»

سناتور جان مک‌کین در پیامی اعلام کرد «ملک عبدالله یکی از مهم ترین صدا‌ها برای تغییر در عربستان بود. او سیستم آموزش این کشور را مدرنیزه کرد، به زنان حق رای داد همچنین آنها توانستند در انتخابات شهرداری ها شرکت کنند. ملک عبدالله آینده عربستان و منطقه را ساخت و این یعنی میراثی که او بر جای گذاشت.»

XS
SM
MD
LG