لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

نگرانی آمریکا از محکومیت فعال سعودی


آمریکا از محکوم شدن رائف بداوی فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس سعودی به یک هزار ضربه شلاق و ۱۰ سال زندان به دلیل استفاده از حقوقش در آزادی بیان و مذهب، به شدت نگران است.

دولت آمریکا از مقامات سعودی می خواهد این مجازات بی رحمانه را لغو کنند و در مورد پرونده بداوی و محکومیت او بازنگری کنند.

رائف بداوی در ماه مه ۲۰۱۴ به اتهام کفرگویی و اهانت به اسلام به ۱۰ سال زندان، یک هزار ضربه شلاق و یک میلیون ریال سعودی جریمه محکوم شد. دادستان ها در آغاز او را به ارتداد متهم کردند. جرمی که در عربستان با مجازات بالقوه مرگ همراه است؛ اما حکم او بعدا کاهش یافت.

اتهامات بداوی تا حدودی بر اقدام او در ایجاد نهادی بنام شبکه آزادی های سعودی استوار بود - یک مجمع اینترنتی که تقویت گفتمان سیاسی و اجتماعی در عربستان سعودی و دفاع از آرادی بیان، حقوق زنان، و برابری جنسیتی از جمله هدف های آن بود. شواهد علیه بداوی، فشار دادن دکمه « لایک» در صفحه فیسبوک برای مسیحیان عرب و نیز خودداری از برداشتن نظریات بحث انگیزی که کاربران وبگاه او پست می کردند را شامل می شد.

یک دادگاه در جده در مه ۲۰۱۴ دستور داد وبگاه به عنوان بخشی از مجازات بداوی بسته شود.

ایالات متحده آمریکا با قوانینی که آزادی بیان و مذهب، از جمله در اینترنت، را محدود می کند به شدت مخالف است، و تمام کشورها، از جمله عربستان سعودی، را به پایبندی عملی به این حقوق فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG