لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در نشست مشترک کنگره


پرزیدنت اوباما امشب وقتی برای ارائه گزارشی در باره برنامه ها و سیاست های داخلی و خارجی خود به قانون گذاران، دیپلمات ها و دیگر شخصت های برجسته وارد تالار مجلس نمایندگان آمریکا شد، در جای پای دیگر رؤسای جمهوری که از فرصت فراهم آمده در قانون اساسی کشور در تلاش برای ساختن تاریخ استفاده کرده اند، قدم گذاشت.

از زمانی که پرزیدنت جرج واشنگتن نخستین سخنرانی را در کنگره در سال ۱۷۹۰ ایراد کرد، تمام رؤسای جمهوری از او پیروی کرده اند ، و آنچه به عنوان پیامی بین یک قوه و قوه دیگر آغاز شد، به ارتباط و گفت و شنودی بین رئیس جمهوری و مردم آمریکا و جهان، تبدیل شده است.

با گذشت زمان، پوشش رادیویی و تلویزیونی سخنرانی شمار مخاطبان را به شدت افزایش داده است. حالا پرزیدنت اوباما برای رساندن آنچه انتظار می رود مهمترین سخنرانی او به طیف گسترده تری از شنوندگان و بینندگان جوان، و آمریکائیانی که رسانه های دیجیتال آنها را به یکدیگر ارتباط می دهد باشد، به پدیده هایی مانند فیسبوک و توئیتر روی می آورد.

حتی رؤسای جمهوری که مانند پرزیدنت اوباما با کنگره ای که در استیلای اعضای حزب سیاسی دیگری قرار دارد روبرو هستند، از فرصت برای اعلام و پیشبرد سیاست های جدید استفاده کرده اند. برای مثال، پرزیدنت جیمز مونرو در سال ۱۸۲۳ در نظق خود به کشورهای اروپایی علیه مداخله در آمریکا هشدار داد. آبراهام لینکن در سال ۱۸۶۲ به ملت گفت می خواهد به بردگی پایان دهد؛ و در سال ۱۹۴۱، فرانکلین روزولت چهار آزادی اساسی، که مردم در هر کجای جهان باید از آنها برخوردار باشند، را تشریح کرد، از جمله آزادی بیان و آزادی مذهب.

با این حال، سخنرانی در سطحی از سیاست و سیاستمداری فراتر می رود. تدوین کنندگان قانون اساسی آن را برای پیشبرد شفافیت و پاسخگویی در دولت ابداع کردند. از آنجا که رئیس جمهوری به بیشترین اطلاعات درباره کارهای دولت دسترسی دارد، ایجاب می کند ارزیابی جامعی از وضعیت کلی کشور و مناسبات با جهان ارائه دهد.

سخنرانی همچنین جدایی قوا در دولت را یادآور می شود، به این معنا که در حالی که رئیس جمهوری از آن برای پیشنهادها و برنامه ها و طرح های جدید استفاده می کند، این کنگره است که تصمیم می گیرد. و سرانجام، هر دو قوه، به بزرگترین مخاطبان سخنرانی، مردم آمریکا، پاسخگو هستند.

XS
SM
MD
LG