لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

افزایش نگرانی مسلمانان اروپا از گسترش اسلام ستیزی


حملات تروریستی اخیر در فرانسه بر نگرانی و هراس مسلمانان اروپا از انتقام‌جویی و اسلام‌ستیزی در اروپا دامن زده است و در عین حال، موجب شده است که بر وحشت یهودیان نیز از احتمال گسترش یهودی‌ستیزی افزوده شود.

این احساس با آنچه نظرخواهی گروه پژوهشی پیو (PEW) در اروپا در سال گذشته نشان داد، متفاوت است. نتایج آن نظرسنجی نشان می‌داد اکثر فرانسوی‌ها نظری مثبت نسبت به مسلمانان و یهودیان دارند. ۸۹ درصد به یهودیان و ۷۲ درصد به مسلمانان دیدی مثبت داشتند.

تقریبأ در هر کشور اروپایی که این نظرسنجی صورت گرفته، اکثریت نسبت به یهودیان نظر مثبت داشته‌اند. البته در یونان، حدود نیمی از پاسخ دهندگان نظر منفی به یهودیان داشتند، و در کشورهای لهستان و ایتالیا نیز حدود یک چهارم شرکت کنندگان در نظرسنجی، نسبت به آنها نظر موافق نداشتند.

نظر موافق نسبت به مسلمانان، در مجموع کمتر از یهودیان بوده است، اما همچنین ۶۴ درصد انگلیسی‌ها و ۵۸ درصد آلمانی‌ها، نظر مثبت به مسلمانان نشان دادند، که اکثریت این کشورها را در بر می‌گیرد. با این حال، در کشورهایی مانند ایتالیا و لهستان، حدود یک سوم نظردهندگان موافق مسلمانان بودند.

درصد پائین موافقان یهودیان در یونان، شاید به نقش رسانه‌های آن کشور مربوط شود، در حالی که درصد پائین نظرهای مثبت ۲۸ درصدی مردم در ایتالیا به مسلمانان، شاید به دلیل مذهبی بودن این کشور اروپایی باشد.

XS
SM
MD
LG