لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

آمریکا از خنثی کردن طرح حمله به کنگره خبر داد


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایلات متحده
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایلات متحده

ماموران امنیتی آمریکا روز چهارشنبه از خنثی کردن طرح یک حمله انفرادی به ساختمان کنگره در واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، و دستگیری مرد جوانی که برای اعلام حمایت از گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی قصد انجام این حمله را داشت، خبر دادند.

بنابر گزارش مقامات آمریکایی، کریستوفر کورنل، جوان ۲۰ ساله از ایالت اوهایو، به اتهام تلاش برای ساخت یک بمب دست‌ساز و کار گذاشتن آن در کنار ساختمان کنگره، و سپس تیراندازی به سوی نمایندگان و کارکنان آن به هنگام خروج از ساختمان دستگیر شده است.

بر اساس مدارک موجود در دادگاه، این جوان اهل سینسیناتی لحظاتی پس از خرید یک قبضه سلاح از فروشگاهی در همان شهر دستگیر شد.

آقای کورنل با اتهام در اختیار داشتن سلاح گرم بدون مجوز و نیز اعمال خشونت و تلاش برای قتل مامور دولت ایالات متحده روبرو است.

گفته می‌شود که وی در ملاقات با یک مامور مخفی اف.بی.آی در ماه نوامبر (پائیز گذشته)، به این که نمایندگان کنگره از دید او «دشمن» هستند اشاره کرده بود. او همچنین گفته بود از جانب هیچ گروهی برای اجرای طرح این حمله حمایتی دریافت نکرده است.

بر اساس همین مدارک، وی در مورد نحوه ساخت بمب‌های لوله‌ای تحقیق کرده و همچین اقدام به خرید یک قبضه سلاح نیمه‌سنگین و مقادیری مهمات کرده بود. سپس برای ارزیابی تدابیر امنیتی در ساختمان‌های دولتی و کار گذاشتن بمب در بیرون ساختمان کنگره، برای سفر به شهر واشنگتن برنامه‌ریزی کرده است.

در دادخواست تهیه شده علیه کرستوفر کورنل، همچنین آمده که وی با افرادی در خارج از کشور برای انجام طرح خود در تماس بوده و عقیده داشت که این حمله می‌توانست اعلام حمایت از پیکارجویان داعش باشد. وی پیشتر در پیام‌هایی در توییتر نیز از گروه افراطی داعش حمایت کرده بود.

به گفته اف.بی.آی، وی اطلاعاتی از نحوه ساخت بمب و تصاویر ویدئویی از جهادی‌های افراطی اسلامگرا در کامپیوتر شخصی خود داشته است.

ماموران امنیتی آمریکا ماه‌ها بود که او را تحت نظر داشتند و به گفته مارک ریموندی، سخنگوی وزارت دادگستری ایالات متحده، در این مدت، خطری از جانب او متوجه مردم و امنیت عمومی نبود.

XS
SM
MD
LG