لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۹

داوود اغلو: ترکیه نباید برای سفر بومدین به سوریه مقصر شناخته شود


داوود اوغلو: بابت عبور تروريستها از خاک ترکيه انتقاد نکنيد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت، ترکیه نباید به علت سفر حیات بومدین، که مظنون به همدستی در حملات تروریستی هفته گذشته در پاریس است، به ترکیه و عبورش از مرز به سمت سوریه مقصر شناخته شود.

احمد داوود اغلو در ادامه با بیان این که برای ممنوعیت از ورود مظنونان باید اطلاعات در اختیار ترکیه قرار داده شود، گفت «ترکیه کشوری است که سالانه میزبان ۳۵ میلیون گردشگر است. ما تنها زمانی می‌توانیم مسافران به ترکیه را در طبقه‌بندی تروریست و غیرترویست قرار دهیم که اطلاعاتی از هویت مظنونان داشته باشیم.»

نخست وزیر ترکیه همچنین گفت، آنکارا تاکنون از ورود بیش از هزار مظنون به خاک آن کشور جلوگیری کرده است و در ادامه افزود «در واقع ، از ۷ هزار نام مظنون، شامل شهروندان آلمانی و فرانسوی که به ما داده شده، ما از ورود بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از آنها به ترکیه جلوگیری کرده‌ایم و آنها را به کشورهایشان برگردانده‌ایم.»

وزیر کشور ترکیه پیشتر گفته بود کشورش برای بازداشت حیات بومدین، هشداری از سوی فرانسه دریافت نکرده بود.

به گفته افکان علاء «چنین هشداری در خصوص این فرد وجود نداشت، و به خاطر این که دولت فرانسه ما را از وجود این فرد مطلع نکرده بود و از ما نخواسته بود که از ورود او جلوگیری کنیم، تدابیر محدودکننده‌ای برای او در خصوص ورود به ترکیه در نظر گرفته نشده بود.»

به گفته مقام‌های ترکیه، حیات بومدین در روز دوم ماه ژانویه از اسپانیا وارد ترکیه شد و در روز هشتم ژانویه از مرز ترکیه به سوریه رفت.

در تصاویر ویدئویی از دومین فرودگاه بزرگ استانبول که یکی از رسانه‌های ترکیه منتشر کرده است، خانم بومدین به همراه مردی دیده می‌شود که پلیس او را مهدی صبری معرفی کرده است.

به گفته مقام‌های ترکیه آخرین علائم دریافت شده از تلفن همراه حیات بومدین حاکی از آن است که وی در شهر تل ابیض در سوریه بوده است.

XS
SM
MD
LG