لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

وقتی در اوکراین از آسمان جسد می بارید


انتون زورف، گزارشگر رویترز، در گزارشی که از محل سقوط هواپیمای مالزی فرستاده به توصیف وضعیت آن، یک روز پس از سرنگونی هواپیما پرداخته است. ترجمه این گزارش را می خوانید:

در آغاز صدای بلند انفجار بود که ساختمان های روستای خفته را به لرزه درآورد. بعد باران جنازه باریدن گرفت.

یک جسد از سقف نازک و سست خانه ایرینا تیپونووا فرو افتاد. و این درست پس از آن بود که هواپیمای خطوط هوایی مالزی در آسمان شرق اوکراین، بر فراز منطقه ای که جدایی طلبان هوادار روسیه با نیروهای دولتی می جنگیدند، منفجر شد.

ایرینای بازنشسته ۶۵ ساله، که جلوی در خانه آجری خاکستری رنگش ایستاده، می گوید: «اول صدایی آمد که مثل زوزه بود و همه چیز شروع به لرزیدن کرد. بعد یک چیزهایی از آسمان پایین می افتاد. بعد صدای غرشی شنیدم و این زن توی آشپرخانه افتاد. سقف شکسته بود». ایرینا سوراخی را که با سنگینی جسد باز شده و آن را قادر کرده که از سقف آشپزخانه وارد شود، نشان می دهد.

بدن عریان زن مرده هنوز در داخل خانه در کنار یک تخت خواب آرمیده است. حدود یک صدمتر دورتر از خانه ایرینا ده ها جسد بی جان دیگر در گندم زارهایی که هواپیما با ۲۹۸ مسافرش روز پنجشنبه در آن افتاده، دراز کشیده اند.

خانم تیپونووا که هنوز از آنچه دیده می لرزد ، می گوید: «جسد هنوز این جاست چون به من گفته اند باید صبرکنم کارشناسان بیایند و آن را ببرند».

زن جوان بیست و چندساله ای که نمی خواست نامش را بگوید، گفت وقتی صدای انفجار هواپیما را شنیده از خانه بیرون پریده. «در رو باز کردم و دیدم آدم ها دارند می افتند پایین. یکی شان روی کرت سبزی کاری من افتاد.»

گل سرخ و ملافه های پلاستیکی

رویترز می نویسد، اما فقط جسد نبود که از آسمان فرو می بارید. فلزات تکه تکه، چمدان های پاره پاره، و بسا چیزهای دیگر هم بود که با سرعت وشدت در این منطقه کشاورزی در ۴۰ کیلومتری مرز روسیه به زمین می خورد و خرد می شد.

تنه جلوی هواپیما در مزرعه گل آفتاب گردان افتاد که با خانه ایرینا یک کیلومتر فاصله دارد. تکه های خرد و ریز، جسدها و قطعه های بدنه هواپیما تا چندین کیلومتر پراکنده بود.

ماموران امداد اکنون بیشتر جنازه ها را یافته اند، که بعضی شان تاحدی سالم به نظر می رسند اما بقیه مثله شده اند. بعضی از جنازه ها را روی هم انباشته اند و برخی همان جا که افتاده اند، مانده اند. محل را با تکه پارچه های سفیدی که بر سر چوب کرده اند، مشخص کرده اند.

تعدادی از جسد ها را در ورقه های نازک و شفاف پلاستیکی پیچیده اند و گوشه های پلاستیک ها را با سنگ یاکلوخ بر زمین محکم کرده اند. چند جفت پای لخت از زیر چند ملافه پلاستیکی معلوم است . و دست کم بر بالای یکی از آن ها یک میخک سرخ گذاشته اند. در میان کشتگان زن و کودک بسیار وجود دارد. از آن جمله است پسربچه ای در حدود ده ساله که در کنار این صحنه زیر پوشش پلاستیک خوابیده است.

۲۴ ساعت پس از سرنگونی هواپیما، همه چیز آشفته و درهم است. کفش های رهاشده، قوطی های قرص و دارو ، چمدان های خالی و تکه های پارچه لباس ها سراسر دشت را پوشانده است.

برای پاک سازی بخشی از این قتل گاه، تکه های بدنه و موتور و بال های هواپیما را که نشان آبی و قرمز هواپیمایی مالزی را بر خود دارند، از درون چاله هایی که به هنگام فروافتادن در زمین کنده اند، بیرون آورده اند.

ماموران اورژانس، که روز پنجشنبه عده شان خیلی کم بود روز جمعه فوج فوج فر ا رسیده اند. و دو چادر بزرگ برای اقامت خود برپا کرده اند. روزنامه نگاران و اهالی محل بی مانع و مزاحم از میان خاکستر و سوخته های هواپیما پرسه می زنند.

شورشیان با لباس جنگ برتن، با نگاهی عصبی به این همه می نگرند. کی یف آنان را متهم به سرنگون کردن هواپیما کرده اند اما آنان این اتهام را درد میکنند و قول داده اند که در روند تحقیقات بین المللی مانعی ایجاد نکنند.

صدای مداوم انفجار خمپاره و تیراندازی در فاصله ای دوردست یادآور نبردی ست که میان شورشیان جدایی خواه و نیروهای دولتی اوکراین جریان دارد و سه ماه از آن می گذرد.

XS
SM
MD
LG