لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

تاثير جام جهانی بر اقتصاد برزیل


در حالی‌که طرفداران فوتبال سرگرم تماشا و لذت بردن از مسابقات جام جهانی در برزيل هستند، مقامات برزیل از تقویت اقتصادی که به زعم آنان اين رويداد ورزشی يکماهه موجب شده است ابراز خوشنودی کرده اند. با این حال، تحلیلگران مستقل که اينگونه رویدادهای بزرگ را مطالعه می‌کنند کمتر مشتاق به‌نظر می‌رسند.

بر اساس سخنان ويسنته نتو، رئيس هيات مديره سازمان گردشگری امبراتور، در کنفرانس خبری روز۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۴ ميلادی تقريبا ۱۵ ميليارد دلار به اقتصاد برزیل تزریق و مشاغل بسياری را ایجاد کرده است.

او گفت، «با توجه به میراث بشر، اين آمار فوق العاده است: به دليل این رویداد بزرگ یک میلیون شغل در کشور ايجاد شده است. اين يعنی ۱۵ درصد تمام مشاغلی که در سال جاری در برزیل بوجود آمد فقط بخاطر جام جهانی بود.»

حکومت ۱۱ ميليارد دلار برای احداث استاديوم‌ها و بازسازی زيرساخت‌های کشور و ۲ ميليارد دلار ديگر برای تقويت امنيت هزينه کرده است. انتظار می‌رود میلیاردها دلار ديگر صرف آماده سازی برای بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ در ريو دو ژانيرو گردد.

اما کريس گافنی، استاد معماری و شهرسازی در دانشگاه فدرال فلوميننس ریو دو ژانیرو، که به عنوان تحلیلگر کارش مطالعه چنین رویدادهای عظیمی است، می گويد این ارقام اغراق آمیز است.

او گفت، «فکر نمی کنم که آنها به اندازه کافی برای ایجاد مشاغل دايمی سرمایه گذاری کرده باشند. در مقیاس اقتصاد برزیل، آن مقدار پول هنگفتی که گفته می شود سرمایه گذاری نشده است. يعنی ۳۰ میلیارد دلار [سرمایه گذاری] در یک اقتصاد يک تريليون دلاری.»

متخصص دیگری بنام لیزا دلپی نيروتی، از مدرسه تجارت دانشگاه جورج واشنگتن در ایالات متحده، می گوید که منافع واقعی اقتصادی چنین رویدادی کمتر مشهود و بیشتر دراز مدت هستند.

او گفت، «انتقال دانش بسياری صورت گرفته است. مردم مهمان نوازی را بيشتر دارند یادمی‌گیرند. همچنین، تکنسين های مرکز پخش در حال آموزش بکارگيری فن آوری هستند. به این ترتیب فکر می کنم منفعت واقعی در توسعه بخش رسانه ها، به ميزان زيادی در صنعت مهمان نوازی و همچنین در صدور مجوز و بسته بندی کالا و خرده فروشی است.»

گافنی معتقد است پولی که صرف می شود برای برزيلی‌ها منفعت بسیار کمی دربردارد.

وی گفت، «جام جهانی و المپیک بخشی از مدل تجاری استخراجی است که بسیار آزادانه در سراسر جهان حرکت می‌کند، يعنی یک مدل تجاری عمودی است که از علايق نخبگان سیاسی و اقتصادی محلی برای پول درآوردن برای شرکت های بزرگ بین المللی استفاده می کند.»

خانم دلپی نيروتی با اين نظر مخالف است. او می گويد، «بله، درست است که مقدار زیادی پول در اینجا صرف شده، اما باید متوجه باشید که زیرساخت‌هايی که آنها در اطراف جام جهانی ساخته اند، چیزی است که دوام خواهد داشت و در کشور می ماند.»

تحلیلگران دیگر می گویند جام حذفی احتمالا به اقتصاد برزیل کمک می‌کند، اما تورم و بدهی های دولت را نیز افزایش می دهد. طبق برآورد يک نظر سنجی که اخيرا انجام گرفت، کمتر از نیمی از برزیلی ها معتقدند که میزبانی جام جهانی ایده خوبی بود.

تظاهرات بسیاری عليه برگزاری جام جهانی در ابتدا وجود داشت، هرچند پس از شروع مسابقات کاهش یافت.

با این وجود، بسیاری از برزیلی‌ها به میزبانی جام جهانی و ۶۰۰ هزار توريستی که با خود آورد افتخار می کنند. امید می رود که پس از بازگشت به موطن خود، توريست ها از برزيل تعريف کنند و از ايام خوشی که در مسابقات داشتند خوب بگويند.

XS
SM
MD
LG