لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

با این مچ بند از سموم بپرهیزید


با این مچ بند ها می توانید ببینید که تا چه حد در معرض مواد سمی هستید.
با این مچ بند ها می توانید ببینید که تا چه حد در معرض مواد سمی هستید.
مردم در گوشه و کنار جهان برای حمایت از انگیزه ها و آرمان های گوناگون از مچ بند های رنگین استفاده می کنند: مچ بندهای زرد برای حمایت از پژوهش درباره سرطان، مچ بندهای صورتی برای حمایت از پژوهش درباره سرطان پستان، ارغوانی برای حفاظت از جانوران، یا در ایران، مچ بند های سبز برای دفاع از «جنبش سبز».

اما، اکنون، پژوهشگران در دانشگاه ایالتی «اورگون» در آمریکا تصمیم گرفته اند از مچ بند یا دستبند های نرمش پذیر یا قابل انعطافی از جنس «سیلیکون» برای منظور دیگری سود جویند: برای سنجش در معرض «سموم» بودن یک فرد، مثلاً خود شما.

مردم پیوسته در معرض انواع و اقسام آلاینده ها در حد پایین اند، از ترکیبات صنعتی بکار رفته در ضد عفونی کننده ها و کاچار (اثاث خانه) گرفته تا عطریات و خوشبو کننده ها، نیکوتین و حشره کش ها.

پژوهش ها نشان می دهد که میان این مواد شیمیایی با مشکلات جسمی انسان ارتباطی هست اما سنجش دراز مدت برای تایید این نتیجه گیری دشوار است.

در حالی که سنجش و نظارت بر میزان در معرض سموم بودن یا وجود سموم در بدن هر فرد مشخصاً با ابزار حجیم و گرانقیمت انجام می گیرد، «کیم اندرسن»، پژوهشگر دانشگاه ایالتی اورگون می گوید: سیلیکون بکار رفته در این دستبند یا مچ بندها طیف گسترده ای از ترکیبات را به خود جذب می کند.

خانم «اندرسن» و همکارانش، در پژوهش خود، مچ بندهایی را برای مدت زمان هایی گوناگون، به مچ داوطلبان بستند، و سپس، اندازه ۴۹ ماده مختلف جذب شده در آن مچ بند ها را سنجیدند.

بگفته خانم «اندرسن»، با این مچ بندها یکهزار ماده شیمیایی را می توان ردیابی کرد.

این گروه پژوهشگر در گزارش خود در نشریه «علوم و فن آوری زیست محیطی» نتیجه گیری کرده است: این مچ بند ها، که در حد گسترده ای در دسترس همگان است، برای مشخص کردن این که یک فرد تا چه اندازه در معرض سموم و مواد مسموم کننده، و در نتیجه در معرض ابتلاء به بیماری است یا نه، بسیار ارزشمند می تواند باشد.
XS
SM
MD
LG