لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۲

لویه جرگه کرزی را به امضای پیمان امنیتی ترغیب کرد


حامد کرزی در سخنان پایانی نشست لویه جرگه امضای پیمان امنیتی با امریکا را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده است

اعضای مجمع قبیله ای مرکب ازسیاستمداران و ریش سفیدان افغانستان که به دعوت حامد کرزی برای بحث درباره مفاد پیمان امنیتی دوجانیه افغانستان با آمریکا در کابل گرد آمده اند، از اصرار حامد کرزی بر این که این پیمان پس از انتخابات ریاست جمهوری آینده توسط جانشین او امضا شود ابراز نگرانی کردند.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آوریل سال ۲۰۱۴ برگزار می شود.

کابل و واشنگتن با پیش نویس مشترک توافق نامه امنیتی دوجانبه که وضعیت حضور نیروهای آمریکا پس از ۲۰۱۴ را مشخص می سازد و درلویه جرگه دردست بررسی است، موافقت کرده اند.

اما، حامد کرزی روزپنجشنبه درسخنانی هنگام گشایش جلسه، گفت پیمان تا پس ازانتخابات ریاست جمهوری امضا نخواهد شد، و پاسخ تند واشنگتن را که می خواهد تاپایان سال جاری امضا شود موجب شد.

مقام های آمریکا هشداردادند شکست درامضای پیمان – که شرایط ماموریت های ضد تروریسم وآموزشی آمریکا درافغانستان را مشخص می سازد – ادامه کمک به کشور را به خطر خواهد انداخت.

کاخ سفید گفته است برای برنامه ریزی هر گونه جابه جایی سربازان آمریکایی لازم است بسرعت تصمیم گرفته شود، وهشدار داد پرزیدنت اوباما هنوز درمورد نگاه داشتن نیروها درافغانستان تصمیم نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، صبغت اله مجددی رئیس لویه جرگه گفت «کرزی حق ندارد چنین حرفی بزند، اشتباه می کند.» و افزود آمریکاییان «تمام شرایطی را که او و ما تعیین کردیم قبول کرده اند. اگر آن را قبول نکند به افغانستان صدمه خواهد زد.»

پیشتر، سخنگوی کرزی گفت رئیس جمهوری دلایل خود را روز یکشنبه درپایان لویه جرگه تشریح خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG