لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۲

پرویزمشرف به اتهام خیانت محاکمه می شود


برای اولین بار در تاریخ پاکستان یک رئیس دولت به اتهام خیانت به دادگاه می رود

دولت پاکستان می گوید رهبر نظامی پیشین این کشور، ژنرال پرویز مشرف را به خاطر تحمیل حکومت نظامی در سال ۲۰۰۷ با اتهام خیانت محاکمه خواهد کرد. اتهامی که در صورت اثبات مجازات مرگ، یا حبس ابد در پی دارد.

چودری نیسار علی خان، وزیر کشور پاکستان، روز یکشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد:«به حکم دیوان عالی کشور و گزارش کمیته تحقیق، اقدام های لازم برای محاکمه ژنرال پرویز مشرف به اتهام خیانت بر اساس ماده ۶ قانون اساسی آغاز می شود.»

خان افزود: «این اولین بار در تاریخ پاکستان است که چنین محاکمه ای برگزار می شود و تصمیم به انجام آن برای حفظ منافع ملی گرفته شده است.»

وزیر کشور پاکستان گفت روز دوشنبه، دولت با ارسال نامه ای به دیوان عالی کشور، خواستار آغاز اقدام های لازم علیه مشرف خواهد شد.

قرار است روز دوشنبه دادستان ویژه این محاکمه نیز اعلام شود.

پرویز مشرف تاکنون با چهار مورد مجرمانه مربوط به دوران حکومتش در سال های ۱۹۹۹- ۲۰۰۸ روبرو شده است که بر اساس اطلاعات فاش شده، یکی از آن ها به ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پاکستان در سال ۲۰۰۷ مربوط می شود. از زمان بازگشت مشرف به پاکستان در اوائل سال جاری، برای همه این موارد حکم وثیقه صادر شده است.

هفته گذشته او از دادگاه خواست با سفرش به دوبی برای عیادت مادر بیمارش موافقت کند.

پرویز مشرف اولین رهبر نظامی پاکستانی است که در کشوری که در طی ۶۶ سال عمر خود سه بار تجربه کودتای نظامی داشته است، به جرم خیانت به دادگاه می رود.
XS
SM
MD
LG