لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

انتخاب دوباره مشعل به معنای پرچم سفید حماس نیست


گروه اسلامگرای حماس یک بار دیگر خالد مشعل را به عنوان رهبر گروه انتخاب کرد. این خبر در حالی روز سه شنبه (دوم آوریل) اعلام شد که پیشتر اعضای تندروی حماس در نوار غزه او را مورد انتقاد قرار داده بودند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک دیپلمات در منطقه گفت که مصر و قطر برای انتخاب مشعل با حدود ۶۰ رهبر حماس که در قاهره گرد آمده بودند دیدار کردند و برای انتخاب خالد مشغل تلاش زیادی کردند. گفته می شود او خودش تمایل چندانی برای ابقا در این سمت نداشت.

خالد مشعل، ۵۶ ساله است و در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری متولد شده. او چندین دهه است که در تبعید به سر می برد و مانند همفکرانش با حق موجودیت اسرائیل مخالف است. اما در عین حال او چهار ماه پیش در مذاکرات اسرائیل و حماس با میانجیگری مصر برای آتش بس و پایان جنگ هشت روزه در نوار غزه، نقش حیاتی اما غیرمستقیم بازی کرد.

سال گذشته نیز رهبران حماس در نوار غزه مشعل را به خاطر آنچه که تلاش برای رفع تنش با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی قلمداد می کردند، مورد انتقاد قرار دادند. حماس در سال ۲۰۰۷ بر حزب رقیب فتح پیروز شد و کنترل نوار غزه را در اختیار گرفت.

حماس در بیانیه‌ای انتخاب دوباره خالد مشعل به رهبری این گروه را اعلام کرد. یک دیپلمات که نخواست نامش فاش شود درباره حمایت قطر و رهبری اسلامگرای مصر از مشعل، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: «آنان مشعل را یک چهره میانه رو و نمونه‌ای از رهبری که نسبت به رهبران تندرو ساکن غزه جهان بینی وسیعتری دارد، می دانند.»

مشعل حدود یک سال پیش، پس از آن که حماس با بشار اسد بر سر جنگ داخلی در سوریه وارد اختلاف شد، دمشق را که محل دفتر حماس بود ترک کرد.

در ماه دسامبر مشعل به نوار غزه سفر کرد و به فلسطینی‌ها گفت که هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت و وعده داد که «سرزمین فلسطینی را وجب به وجب آزاد کند.»

اسرائیل، آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی حماس را یک گروه تروریستی می دانند. هانی المصری، تحلیگر فلسطینی مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرگزاری اسوشیتدپرس انتخاب دوباره مشعل را نشان علاقمندی حماس به تعادل بیشتر به هدف ایجاد ارتباط با غرب می داند و در عین حال می گوید که این اقدام «به این معنا نیست که مشعل مردی است که پرچم سفید نشان خواهد داد.»

خالد مشعل در سال ۱۹۹۷ از یک سوء قصد اسرائیلی در اردن جان سالم به در برد. او در سال ۲۰۰۴ به دنبال ترور شیخ احمد یاسین، بنیانگذار حماس، جانشین وی شد و رهبری حماس را برعهده گرفت.

حماس که با اخوان المسلمین مصر رابطه نزدیکی دارد در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد. مشعل علی رغم مخالفت با سوریه روابط نزدیک با تهران را ادامه می دهد و اغلب میان قاهره و قطر در رفت و آمد است و سعی می کند با محمود عباس- که به دنبال راه حل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین است- به توافق برسد.

انتخاب دوباره او به سرپرستی حماس، به گفته یک عضو بلندپایه فتح می تواند «شانس همبستگی حماس با عباس را افزایش دهد اما با وجود اختلافات باقیمانده نمی توان آشتی را تمام و کمال دانست.»

XS
SM
MD
LG