لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

پاسخ کره جنوبی به تهدیدهای کره شمالی


رییس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد کشورش به تهدیدهای همسایه شمالی با قاطعیت پاسخ خواهد داد.

در جلسه ای که پارک گون-هی روز دوشنبه اول آوریل با مقامهای وزارت دفاع داشتف به آنها اجازه داد درصورت هرنوع اقدامی از سوی همسایه شمالی به آن پاسخ قاطع دهند.

رئیس جمهوری کره جنوبی به مقامات وزارت دفاع گفت در صورت هر گونه عمل تحریک آمیز همسایه شمالی علیه کشور و ملت باید با عملیات رزمی دندان شکن وصرفنظر ازعواقب سیاسی به آن پاسخ داد.

پارک گوئن-های به مقامات وزارت دفاع گفت "بعنوان فرمانده کل قوای نیروهای کشور، من به قضاوت ارتش در واکنش نشان دادن به تحریکهای ناگهانی شمال
اعتماد می کنم ."

در هفته های اخیر کره شمالی سر و صدا و هیاهوی زیادی در مورد تمرینهای نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا بر پا کرده است.

یکشنبه، دو جنگندهء F-22 Raptor آمریکا از پایگاهشان در جزیرهء اوکیناوای ژاپن به پایگاه هوائی اوسان در جنوب سئول پرواز کردند.

تهدیدهای کره شمالی در واکنش به وضع تحریمهای بیشتر از سوی شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آزمایش هسته ای دو ماه پیش پیونگ یانگ شروع شد و با آغاز تمرینهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی شدت پیدا کرد. هفته پیش وزیر امور خارجه روسیه بطور تلویحی هم از مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی انتقاد کرد و هم از کره شمالی بخاطر اعتراض به قطعنامهء تحریمی ماه گذشته.

یکی از نگرانیها اکنون این است که پیونگ یانگ فعالیت منطقه صنعتی کی سانگ را نیز تعطیل کند. منطقه صنعتی پروژه مشترک اقتصادی با سئول است که در شمال منطقه غیر نظامی بین دو کشور واقع شده است.

بگفتهء سخنگوی وزیر اتحاد دو کره، منطقه صنعتی مشترک کی سانگ پروژه ای بسیار مهم و نمادین است و میتواند برقراری روابط خوب بین دو کشور، شکوفائی اقتصادی و صلح را تسهیل کند. بگفته تحلیلگران، بسته شدن این منطقه کره شمالی را از ارزی که بشدت به آن نیاز دارد، محروم خواهد کرد.

آماده باش رئیس جمهوری کره جنوبی یک روز پس ازآن صادر شد که کیم جونگ اون، رهبر جوان و تازه به قدرت رسیده کره شمالی بقول خود یک خط جدید استراتژیک ترسیم کرد. خط استراتژیک او این است که تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد تسلیحات اتمی اش در مذاکرات سیاسی و اقتصادی وجه المصالحه قرار گیرند. علاوه بر این پارلمان تحت کنترل رهبری، قانونی گذراند که باید "توان دفاعی و تهاجمی اتمی کشور را هم از لحاظ کیفی و هم کمی افزایش داد تا با افزایش خطر از سوی نیروهای دشمن بتوان مقابله کرد".

در توکیو، سخنگوی کابینه ژاپن تهدیدهای پیونگ یانگ را محکوم کرد و گفت "مانند همیشه کره شمالی لفاظی تحریک آمیز خود را ادامه می دهد. این بسیار تأسف بارست. ما از کره شمالی میخواهیم دست از اعمال تحریک آمیز بردارد."


اخیراً کره جنوبی و آمریکا یک توافق نظامی جدیدی امضا کردند که به نیروهای آمریکااین اجازه را میده که برای مقابله با تهاجم کره شمالی به نیروهای کره جنوبی کمک کند. تا قبل از این توافق کره جنوبی خود وظیفه داشت که به تنهایی دست به اقدام بزند وآمریکا فقط در صورت بروز جنگ تمام عیار وارد میدان شود.
  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG