لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

کاهش نرخ بیکاری در آمریکا سرعت می گیرد


بانک مرکزی آمریکا از انتظارات خود از اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۳ کاسته است، با این حال می گوید نرخ بیکاری سریعتر از آنچه انتظار می رفت رو به کاهش گذاشته است.
همزمان، بن برنکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز در یک کنفرانس خبری پس از نشست دو روزه سیاست گذاران این بانک اعلام کرد نرخ بهره همچنان پایین خواهد ماند.

با وجود افزایش تولیدات داخلی و بهبود بازار مسکن، پیش بینی های اقتصادی بانک مرکزی آمریکا همچنان محافظه کارانه است.

به تخمین این بانک ، به احتمال زیاد رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۳ از ۲.۸ درصد بالاتر نخواهد رفت. این درحالی است که به گفته بن برنکی رئیس بانک مرکزی، احتمالا نرخ بیکاری سریعتر از آنچه پیش بینی شده بود کاهش می یابد و تا آخر سال ممکن است به ۷.۳ درصد برسد.
او می گوید " میزان درآمدها بیشتر شده و ساعات کاری افزایش یافته است. در همین حال میزان تقاضاها برای بیمه بیکاری کمتر شده ، و درصد بیکاری همچنان رو به کاهش است".

اما نگرانی ها بر سر کاهش مخارج دولت، افزایش مالیات ها، و همچنین نشانه های جدید از بی ثباتی در اقتصاد اروپا، پیش بینی های بانک مرکزی را محافظه کارانه کرده است. به همین دلیل، بانک مرکزی مصمم است خرید اوراق قرضه در سطح ۸۵ میلیارد دلار در ماه را همچنان نگه دارد، تا نرخ بهره نزدیک به صفر بماند.

پایینی نرخ بهره ، رشدی سریع در بازار سهام را در پی داشته است.

گرگ مک بیرد از یک وب سایت معتبر بانکی بنام Bankrate.com در اینباره می گوید: "بازار سهام در حال حاظر به این نرخ پایین اعتیاد پیدا کرده است. اگر بانک مرکزی به کوتاه مدت بودن این نرخ اشاره می کرد، بازار سهام به سرعت به مسیر فروش می افتاد، اما می بینیم که بازار همچنان فعال مانده است".

بانک مرکزی انتظار دارد با جلوگیری از ترقی شدید قیمت ها، نرخ بهره را تا زمانیکه میزان بیکاری به ۶.۵ درصد برسد همچنان پایین نگه دارد. اما به گفته ی بسیاری از کارشناسان، تحقق چنین کاهشی، دست کم دو سال طول خواهد کشید.
XS
SM
MD
LG