لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در روز ۲۵ فروردین


ونزوئلا اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز ۲۵ فروردین‌ماه برگزار خواهد شد و کاندیداها در روزهای ۲۰ و ۲۱ اسفند فرصت دارند تا برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ثبت نام کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روز پس از ادای سوگند نیکلاس مادورو، معاون هوگو چاوز، به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا، شورای انتخاباتی این کشور روز ۱۹ اسفند اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۵ فروردین‌ماه برگزار خواهد شد و افزود که کاندیداها می‌توانند از ۱۳ تا ۲۲ فروردین دست به تبلیغات انتخاباتی بزنند.

در حالی که نیکلاس مادورو به عنوان پیرو هوگو چاوز برای این انتخابات اعلام آمادگی کرده است، ائتلاف اصلی اپوزیسیون این کشور نیز ساعاتی پس از مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات، اعلام کرد که به اتفاق آراء انریکه کاپریلِس رادونسکی را به عنوان نامزد خود در نظر گرفته است.

در جریان انتخابات پیشین ریاست جمهوری ونزوئلا که مهرماه سال جاری برگزار شد، انریکه کاپریلس ۴۰ ساله رقیب هوگو چاوز بود که با کسب ۴۴ درصد آراء گرچه به نسبت کاندیداهای اپوزیسیون پیشین بیشترین آراء را به دست آورد، ولی نتوانست بر هوگو چاوز غلبه کند.

کاپریلس که فرمانداری ایالت میراندای ونزوئلا را بر عهده دارد، روز شنبه در توییتر خود نوشت که به پیشنهاد شرکت در انتخابات فکر می‌کند. انتظار می‌رود که او امروز، ۱۹ اسفندماه، پاسخ قطعی خود را اعلام کند.

به دنبال مرگ هوگو چاوز در روز ۱۵ اسفند و با اعلام زمان برگزاری انتخابات، جدال‌های سیاسی در ونزوئلا آغاز شده است.

نیکلاس مادوروی ۵۰ ساله که هوگو چاوز شخصا پیش از مرگ او را به عنوان جایگزین خود انتخاب کرد و از مردم خواست تا از او حمایت کنند، روز جمعه در مراسم ادای سوگند، بر «وفاداری مطلق» خود به هوگو چاوز تاکید کرد و به گروه‌های اپوزیسیون حمله کرد.

به دنبال آن انریکه کاپرلیس آقای مادورو را که زمانی راننده اتوبوس بود، «دروغ‌گوی بی‌شرم» خطاب کرد و گفت: «هیچ کس تو را برای ریاست جمهوری انتخاب نکرده است. مردم به تو رأی نداده‌اند.»

آقای کاپریلس همچنین دولت و دادگاه عالی ونزوئلا را به دلیل این‌که به نیکلاس مادورو اجازه داده‌اند که حین تکیه زدن بر مسند ریاست جمهوری برای انتخابات دست به تبلیغات بزند، به «تقلب» متهم کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در حالی قرار است روز ۲۵ فروردین‌ماه، بیش از یک ماه پس از مرگ هوگو چاوز، برگزار شود که طبق قانون این کشور، باید در عرض ۳۰ روز پس از مرگ رییس جمهوری، رای‌گیری برای جایگزین رییس جمهوری صورت می‌گرفت. (رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG